Analýza dluhopisů Rohlik.cz

12. 2. 2019

Analýza dluhopisů

Dnešní newsletter měl být finanční analýzou firemních dluhopisů. Bohužel tomu tak nebude. Proč? Dozvíte se více v našem článku o tom, proč jsme analýzu rohliku.cz nakonec neprovedli ...

Klienti se na nás obrátili s dotazem, že se jim naskytla nabídka na koupi dluhopisů. Firma se jmenuje Rohlik.cz (vlastněná společností Velká Pecka s.r.o.). Byl požadován rozbor této možné investice a popis jednotlivých pozitiv a rizik této transakce.

V rámci TWP máme jasně danou metodiku a analytické nástroje na takové posouzení. První z metodických pravidel říká: Používej Zdravý Selský Rozum. (interně nazýváme ZSR). A jak jsme ZSR použili do praxe v tomto případě?

Nejprve letmý úvod do toho, co to je dluhopis. Dluhopis = Dlužní úpis. Firma požaduje peníze na svůj rozvoj a za to je nám ochotna zaplatit určitým úrokem / výnosem. U dluhopisů tedy existuje minimálně tzv. kreditní riziko = firmě se její rozvoj nepovede, nedokáže investici přeměnit v ziskovost a zkrachuje. Jinými slovy si musíme uvědomit, že půjčujeme na podnikatelský záměr někoho dalšího. Dluhopisy ještě nesou riziko úrokové, ale to nyní v tomto případě rozebírat nebudeme.

A naše metoda ZSR?

 • Pokud do 5ti minut nedohledáš výkazy firmy, nikdy do ni neinvestuj.
 • Firma tímto říká : Já od tebe investore chci peníze, ale nechci ti říci, jak na tom jsem. Půjčíte peníze někomu (fyzické osobě, kamarádovi, sousedovi ... ) aniž byste se zeptali, jaký má příjem? Z čeho bude splácet nebo jaký má majetek? Asi ne.
 • Bohužel, u Velké Pecky s.r.o. se nám nepodařilo najít výsledky ani za daleko delší dobu. Vlastně ano ... ale za rok 2015 (když v roce 2014 začínala). Jinými slovy vypovídající hodnota nula.

· Přeci jen jsme něco zjistili ...

 • Firma by měla mít obrat cca 2,5mld korun / rok a loni (2018) by měl být první ziskový rok - cca 25mil korun (neauditované výsledky).
 • Od investorů si však chce půjčit dalších 770mil CZK.
 • Z veřejných dostupných informací na www.justice.cz váznou zástavní práva ve prospěch vlastníků dluhopisů a společností J&T banka a to ve výši 2.331.000.000,- kč splatných do roku 2033

i. Tato částka zahrnuje zmiňovaných 770mil a je navýšena o případné ušlé úroky, soudní spory a další náklady na případné vymáhání. Tedy zástavní právo je ve prospěch těch, kteří dluhopisy koupili včetně sankcí.

ii. V případě defaultu Rohlíku by tedy mohla J&T banka převzít podnik a řídit jej a okusit se oživit business, vyhledat investora nebo rozprodat majetek.

iii. Fakticky tímto jsou dluhopisy kryty (Opravdou jsou? Viz. níže)

 • Dále váznou zástavní práva pro společnost Enern Chilli s.r.o. a to ve výši 161.000.000,- a 203.000.000,- Dohromady za dalších 363mil CZK
 • Ač jsme nepitvali dále, zdá se nám zadlužení v poměru k ziskovosti firmy již značné.
 • Co ve firmě zbude v případě defaultu? Aneb zajištění dluhopisů.
 • Pokud si připustíme fakt, že by náhodou rohlik.cz zkrachoval, musíme se ptát, co ve firmě zbude? Dostaneme se ke svým penězům? Vlastní firma nemovitosti, sklady, zásoby nebo další? Z čeho bude dluh uspokojen?
 • Víše popsaná zástavní práva ve prospěch J&T naznačují, že by vedení J&T mohlo převzít rohlik.cz a provozovat samo činnost či hledat investora nebo rozprodat majetek k uspokojení věřitelů.

· Ač nerozumíme online světu, tak si myslíme že moc aktiv, které by se dali v případě defaultu uplatnit firma mít nebude. Pravděpodobně je online business model postaven tak, že firma nemá žádný faktický majetek (jen značku / know-how / zaměstnance). Fungování je asi o pronajatém skladu (distribuční centrum), vozidlech na operativní leasing...Ale toto není možné ověřit, neboť nejsou žádné výkazy / účetnictví ani audity nebo výroční zprávy k dispozici. Jaký je skutečný stav majetku můžeme jen hádat z křišťálové koule.

Rohlíku a podobným projektům fandíme. Usnadňují nám život a nabízejí zajímavou službu. Rádi jej dokonce osobně využíváme a držíme palci rozvoji. Otázkou je, zda-li i vy, s Vašimi prostředky půjčíte na tento business záměr své peníze...A výnos? 6,6% hrubého. (nutno odečíst vstupní poplatky, daň z výnosu ... ).

Trusts & Wealth Protection

ZŮSTAŇME V KONTAKTU

ODBĚR NOVINEK

SUBSCRIBE FORM HERE...

Oxygen works with any Contact Form plugins