Kryptoměny a regulace

23. 7. 2019

Kryptoměny a regulace

Zamyšlení nad dalším vývojem

Newsletter 22.7.2019

S tématem Bitcoinu a kryptoměn se setkáváme skrze různá média každodenně, v posledním období navíc ještě intenzívněji. To sebou přináší dojem, že o nich "něco víme". Řada lidí zvažuje investici do kryptoměn nikoliv na základě hlubších znalostí problematiky, ale pouze na základě směsi různých pocitů (živených médii i okolím) - od sympatií k jednoduchému a nenákladnému používání až po nedůvěru v globální finanční systém. Podle serveru coinmarketcap.com jich je ke dni 22.7.2019 celkem 2282! Jakou si zvolíte vy?

O Bitcoinu

Bitcoin je internetová měna, která funguje prostřednictvím "P2P" sítě (peer to peer, v překladu "rovný s rovným", umožňující každému uzlu sítě, aby fungoval jak pro klienta, tak pro server). Není nikým - tedy ani státem - regulovaná. Je akceptovaná komunitou uvnitř této sítě a důvěrou v její fungování. Nabízí nízké náklady na platební styk, jeví se bezpečnější než klasické měny a pro mnohé je lákavá i anonymitoukterá je rozhodně větší než u klasického platebního styku. A tak se stává mimořádně zajímavou pro spekulace. Vývoj cen kryptoměn lze jen stěží předvídat - mohou klesat i mnohonásobně vzrůst. To řadí investici do kryptoměn ke značně rizikovým, a proto není vhodná do klientských portfolií k dosažení nebo udržení renty.

Co si budeme povídat, všichni slyšeli o Bitcoinu, který jako první otevřel Pandořinu skříňku virtuálních měn. Nejdříve měnu používali ti, co nechtěli být dohledatelní anebo nechtěli podporovat "systém". Chtěli prostě měnu, která je nezávislá na centrálních bankách a státech. Nutno podotknout, že asi lákala nejen šedé sféry ekonomické, ale i ty černé. A v neposlední řadě spekulanty s vidinou velkého a rychlého zisku.

USA, Regulace a velké firmy

Nyní se i USA, resp. Donald Trump opřel do Kryptoměn. Není jejich fanouškem. FED nebo ostatní centrální banky také nemají rádi kryptoměny. Respektive nevadí jim kryptoměny jako takové, ale vadí jim neregulovaný trh. S elektronickou měnou začínají sami přicházet státy i firmy. Ale v regulovaném prostředí. Švédsko chce spustit svou e-korunu a Rusko, Severní Korea, Venezuela nebo USA také přemýšlí o svých měnách. Firmy jako Facebook nebo přední banky jako UBS (ve spojení s dalšími bankami jako např. Barclays, Nasdaq, Credit Suisse, ING, KBC Group, Lloyds Banking group...) aby rádi také vytvořili své měny. Standardizované s možností okamžitých on-line přenosů peněz po celé planetě. Rychle, efektivně, bezpečně.

Je jasné, že tyto měny můžeme mít uložené v budoucnu v telefonech, v televizích a všemožných dalších zařízeních, které nyní používáme nebo budeme používat. Platební styk se extrémně zrychlízefektivní napříč celou planetou. A platit budeme pravděpodobně vším čím půjde. Možná i metodami, o kterých se nám dnes ani nezdá.

Ztráta neviditelnosti

Komplikace však nastává v tom, že kryptoměna jako taková ztratí své kouzloProtože bude podléhat regulaci. Jakákoliv transakce bude dohledatelná, uložena a opět pod pokličkou národních bank, států a velkých institucí. Velmi pravděpodobně se tedy ztratí ona výhoda "neviditelnosti". Ačkoliv IT lidé také říkají, že i Bitcoin se dá dohledat odkud šel a kam a komu... a o ukradených měnách nemluvě.

Myslím však, že stále bude existovat skupiny lidí, které budou hledat další cesty k tomu, jak obejít systém. Jak nebýt pod regulací, jak být neviditelný a jak "to obejít". Zájmových skupin je tu více než dost.

A co my na to v TWP? Do naší strategie Wealth Protection podobné věci nepatří. Neříkáme, že někdy v budoucnu nebudeme kryptoměny používat, ale současný neregulovaný trh je prostě mimo naše vnímání. Nevíme, jak z těch 2.282 měn vybrat tu pravou. Neumíme poznat všechna rizika. Trh kryptoměn je naprosto nový a extrémně dynamicky se měnící. A čemu nerozumíme, do toho s klienty prostě nejdeme a neinvestujeme.

A co vy? Investujete do kryptoměn?

Zdroj. :

https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/2867048-trump-se-oprel-do-kryptomen-chce-je-regulovat

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/kryptomena-banky-ubs-usc-blockchain_1906040956_och

ZŮSTAŇME V KONTAKTU

ODBĚR NOVINEK

SUBSCRIBE FORM HERE...

Oxygen works with any Contact Form plugins