Kryptoměna jako Investice? Analýza kryptoměny.

9. 3. 2020

Tento článek, drobná analýza, vznikl opět z praxe. Klienti se nás zeptali na 2 možné investice. Obě spojovali notoricky známé kryptoměny. Společnost GLOCIN a posléze dluhopisy.futuremining.cz. A vodítko o obou - obchod s virtuální měnou. Prvně jmenovaná společnost nakupuje neznámou měnu Teuron, v druhé je to lepší - dáváte peníze na nákup hardwearu na těžení virtuální měny Etherum. O kryptoměnách a regulaci jsme psali i loni - a to 22.7.2019. Článek si můžete přečíst zde:


Nejdříve si řekněme, co to jsou ty virtuální měny? Jedná se o novou formu placení, ale prosím, nejsou to peníze, ale hmotný majetek! Tento majetek je tvořen virtuálně, elektronicky v počítačích tzv. těžbou. Vznik první virtuální měny se datuje již do roku 2009, kdy vznikla dnes nejznámější měna zvaná BitCoin.

Při vstupu na trh si musíte uvědomit, že jde o naprosto neregulovaný trh. Neexistuje žádný dohled, pravidla, licence, etika. Z logiky věci toto může přitahovat (a také přitahuje) nekalé obchodní praktiky.

Naproti tomu jako výhodu můžeme zmínit, že se jedná o globální síť bez hranic. Tedy platby probíhají na přímo mezi účastníky (tzv. peer to peer). Jakmile uděláte transfer, ihned se objeví na druhém konci světa. Tedy platby jednoduše, rychle.

Jako platidlo ale zatím virtuální měny moc nepochodily. Občas se dá zaplatit BitCoinem, ale to je tak vše. Komplikace je obrovská volatilita. Virtuální měny mohou za den poskočit o klidně plus 20 % mínus 20 %. Klidně i více. Tak si představte, že byste dostávali plat ve virtuální měně. Za měsíc se může změnit hodnota o stovky / tisíce procent nahoru i dolů. Až se u virtuálních měn objeví stabilita, tak se dá očekávat masové rozšíření.

Důležité je, že dané měny nepřináší žádné výnosy, dividendy, kupóny, prostě žádný zisk. Jediné, na co vsázíte je, že si dnes nakoupíte kryptoměnu a věříte (spekulujete), že zítra ji prodáte někomu dráž. Takže musíte najít proti stranu, která je ochotna od Vás koupit Vaše zboží dráž. Pouze u virtuálních měn spekulujete. A kolik majetku, chcete mít ve spekulativních investicích?

Volatilita (kolísavost, změna ceny chcete-li) je u měn obrovská. Např. Bitcoin 18.12.2016 stál cca 800 dolarů a 19.12.2017 cca 19.000 dolarů a 17.12.2018 byl za cca 3.200. To je více, jak na houpačce.

A jak se určuje cena?

Samozřejmě jako na jakémkoliv jiném trhu - nabídka a poptávka. Jedni chtějí koupit a druzí prodávat. Když jsme v červenci loňského roku psali o kryptoměnách, našli jsme jich 2282. A dnes jich je 5154 k datu vzniku článku. Každý si dnes vydává svou měnu... a každý má svůj příběh, proč zrovna jeho měna určitě bude ta nejlepší. A jak víte, kterou měnu koupit? Která je ta pravá? Jakou uděláte analýzu? Jak si ověříte informace?

Těžba

I těžbou se určuje cena. Co to je těžba? Kryptoměny se tzv. těží. Jinými slovy, existují obrovské haly, kde jsou desítky a stovky počítačů, které počítají různé matematické úlohy. A když ji vyřeší, dostanou za odměnu svou vysněnou kryptoměnu. Počet možných vytěžených "zlaťáků" je ale omezen. Opravdu? Měny mají omezené množství. Na lidi tak působí fakt, že až se vytěží všechny BitCoiny (například), tak už nebudou na trhu a bude stoupat jejich cena. Což je bohužel milná chiméra. A to hlavně ze dvou důvodů:

1) již se mluví o tzv. "splitu" tedy rozdělení měny, kdy se například vydělí dvěma a najednou

máte dvojnásobně více měny

2) jednoduše si založíte další měnu. Například BitCoin 2 a BitCoin 3 a BitCoin X ...

Těžba a EKOLOGIE

Říkali jsme, že těžba "mincí" je dána počítačovým algoritmem. Navíc výpočetní výkon musí být skutečně obrovský. A v tomto případě jde hlavně o grafický výkon (výkon grafické karty). A k tomu je potřeba energie. Již dnes (resp. v roce 2019, letos to bude ještě "lepší") se vyprodukuje zhruba 800 tun CO2 jen kvůli těžbě na web-miningu! "Web-mining" je to, kdy netušící uživatel na stránkách pro někoho jiného těží. Tedy si otevřete webovou stránku, a aniž byste to věděli, Váš počítač tajně pro někoho jiného těží měnu.

Jen na vytěžení jedné měny Bitcoin, se spotřebuje zhruba více energie jak celé Irsko za rok dohromady. A to nemluvíme o dalších měnách... V dobách dnešních ekologických výzev, budete podporovat tuto NEEKOLIGICKOU těžbu? A Kde se těží nejvíce?

Čína = Uhelné elektrárny

Island = Levná energie

Čím nižší máte náklady na energie, tím vyšší by mohl být Váš případný zisk.

A co Vy? Půjdete do toho? Používáte platební PLASTOVOU platební kartu? Při platbě virtuální měnou, zanecháváte extrémně vysokou uhlíkovou stopu. Jedna platba je cca 271 KILOGRAMU CO2. Což je xsetkrát více než na platby platební kartou, od kterých se také ustupuje. Kvůli neekologické výrobě plastu na kartu.

Svět je zvláštní místo. Nechce plastové platební karty kvůli ekologii, ale ty jsou xsetkrát více ekologické než jedna transakce virtuální měnou, kterou chtějí všichni.

POZOR na neregulovaný trh

S tímto tématem se zabýval server peníze.cz dne 20.2.2020 na svých stránkách.

https://www.penize.cz/kryptomeny/412974-podvody-miliardove-letadlo-padlo-jine-nabira-vysku

Příklad za všechny, zjednodušeně, od společnosti Glocin:

Vezmete eura a směníte je na kryptoměnu zvanou Teuron v poměru 1:1. Glocin se zavazuje vrátit vám peníze po dvou letech zpátky, společně s výnosem 20 % ročně. Potom už stačí Teurony směnit zpět na eura a výnos je doma.

Jen podotýkáme, že firma sídlí v Anglii v tomto baráčku s dalšími 400 firem. Server CoinMarket, který sdružuje 20.636 burz (!!!) a více jak 5154 kryptoměn tuto měnu nezná. Chceme tím říct, že při spekulacích do kryptoměn na neregulovaném trhu, existuje extrémně vysoké riziko ztráty investovaných (spekulovaných) peněz.

Závěr?

  • Investice do Kryptoměn je extrémně riziková
  • Nejedná se o investici, ale o SPEKULACI s extrémním rizikem!
  • Vstupujete na naprosto neregulovaný trh, kde můžete narazit na podvodníky velmi snadno
  • Pouze věříte, že dnes nakoupíte kryptoměnu, "zítra" ji někomu prodáte dráž
  • Kryptoměny nedělají reálný business. Nic nevyrábí, žádné služby neprodávají
  • Již se několikrát stalo, že byly účty uživatelů nenávratně vykradeny po všech virtuálních burzách po světě
  • Zanecháváte extrémně vysokou uhlíkovou stopu. Jedna platba je cca 271 KILOGRAMU CO2. Což je xsetkrát více než za platby platební kartou, od kterých se také ustupuje. Kvůli neekologické výrobě plastu na kartu.

Ve strategii Wealth Protection, ochrany majetku, v žádném případě podobné investice nemají co dělat. Myslete na to, až se Vám do ruky dostane další letáček se skvělou investiční příležitostí.

Zdroj.:

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66590070-uhlikova-stopa-kryptomeny-bitcoin-je-srovnatelna-s-uhlikovou-stopou-las-vegas-nebo-hamburku

https://www.penize.cz/kryptomeny/412974-podvody-miliardove-letadlo-padlo-jine-nabira-vysku

ZŮSTAŇME V KONTAKTU

ODBĚR NOVINEK

SUBSCRIBE FORM HERE...

Oxygen works with any Contact Form plugins