A co na to Amerika? Aneb pravidelné investice.

06.04.2020Kdy se trhy uklidní? To, kdybych věděl a měl křišťálovou kouli... jedno vodítko by tu ale bylo. Ať chceme nebo ne, tím nejdůležitějším je nyní situace v Americe. Ano, některé trhy lokálně rostou. Stejně tak i firmy z určitých odvětví. Ale pokud se bavíme o "klasické" globální ekonomice a firmách, vše se nyní ubírá směrem k Americe.

Stabilita, bezpečí, jistota. To je to, co se na akciových trzích hledá. Zatím to ale nevypadá, že bychom se do tohoto stavu dostali. V USA řeší povolání armády, armádních lékařů a zaznívají různá přirovnání k 11.září nebo jiným tragickým událostem. A náhle Trump prohlásí, že zemře mnoho Američanů. Takováto a podobná prohlášení trhům nepřidají.

Když se podíváme na graf indexu S&P 500 za posledních 6 měsíců vidíme, kdy na trzích byla v podstatě nulová volatilita a index hezky rostl. Ovšem od vypuknutí COVID-19 vidíme vysoké výkyvy nahoru a dolů. Trhy reagují na jakoukoliv pozitivní / negativní informaci velmi prudce, a to oběma směry. Je možné tak vidět 10% zisků za den, stejně tak i ztrát. A jak vyzrát na volatilní trh? 

Nikdy nikdo nemůže odhadnout ani predikovat další vývoj. Jediné, co ale může fungovat je pravidelné odkládání peněz stranou - postupně, pravidelně. Pravidelná investice Vám totiž jako jediná dokáže zprůměrovat cenu nákupu a prodeje. Jednou nakoupíte levněji (při poklesu) a jednou dráž (když trhy rostou). A jak funguje pravidelná investice v krizi? Několikrát jsme ukazovali srovnání mezi pravidelnou a jednorázovou investicí. Ale opakování je matka moudrosti.

Trusts&Wealth protection