4% daň z nabytí nemovitosti. Pokračování aneb Lobby bank a nový paskvil

22.04.2020

Tak stále nemáme jasno kolem 4% daně z nabytí nemovitosti. Věříme však, že tento návrh dojde ještě úprav a změn.

Zrušení 4% daně paní Schillerová váže ruku v ruce se zrušením daňové uznatelnosti odpočtu zaplacených úroků od základu daně. Tvrdí, že daňová vratka je fakticky stejná, jako 4 % ale rozpuštěna v čase cca 30 let. A to musíme souhlasit. Je to pravda. Je lepší získat 4 % na začátku hned, nežli 4 % získávat postupně po dobu 30let. Peníze na začátku mohou investovat do bydlení, mohu mít méně naspořeno vlastních prostředků nebo je využít k rekonstrukci, vybavení anebo "jen" jako železnou rezervu.

Avšak komplikace nastává, co se starými hypotečními úvěry? Nově by tak lidé, co mají "staré" úvěry, si mohli úroky odečítat. Ale co když se mě blíží fixační období a požaduji refinancování úvěru? To již nárok ztratím? Zatím, to bohužel tak podle současného návrhu vypadá. A tak se klient stane "obětí" současné banky. Řekne mu: klidně odejděte, ale ztratíte daňovou odčitatelnost úroků. A tak klient zůstane a sníží se tak konkurence a přechody klientů mezi jednotlivými bankami. Jestli toto byl lobbing bank, tak se povedl skvěle!

A co my na to? Nejlépe, pro fungování, znovu-obnovení trhu vidíme tyto body.

- zrušit 4 % daňové zatížení

- zachování odpočtu úroků od základu daně u všech úvěrů

- uvolnění pravidel DTI a DSTI, tedy volnější podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů

- nižší úrokové sazby u úvěrů

A co vy? Přemýšlíte o koupi nemovitosti? Rádi byste si koupili investiční nemovitost a potřebujete poradit s nastavením a výpočty výhodnosti? Přijďte, rádi Vás obsloužíme.

Trusts & Wealth protection