4% daň z nabytí nemovitosti

15.04.2020

Včerejší tisková konference ze dne 14.4.2020 po jednání vlády byla v mnohém zajímavá. Pro nás však bylo nejzajímavější vystoupení paní Schillerové, ministryně financí ČR.

V pátek 17.4.2020 se totiž bude projednávat zrušení daně z nabytí nemovitosti. Opatření má pomoci rodinám v dostupnosti bydlení a pomoci rozhýbat trh s nemovitostmi. Naproti tomu by 4% daňové zatížení bylo vykoupeno nemožností odpočtu úroků u hypotečních úvěrů.

Jak by vše fungovalo?

Dokonce i zpětně. Tedy od prosince roku 2019, kdy byly na katastrální úřad dány změny vlastníka nemovitosti a nový vlastník již daň zaplatil, měl by nárok na její vrácení. Ti, kdo ještě nezaplatili daň by ji měli prominuty. A nový majitelé, kteří by nemovitost kupovali by již daň logicky neplatili.

A co odpočty daní zpětně u hypotečních úvěrů?

Ten, kdo by si ale vzal hypoteční úvěr (nový), tak by již úrokové daňové odpočty mít nemohl. Resp. ještě jinak - ten kdo daň v minulosti zaplatil, má nárok na daňové odpočty. Ten, kdo by novu daň nezaplatil anebo by mu byla vrácena a využil při nákupu nemovitosti hypoteční úvěr, nebylo by již možné odečítat zaplacené úroky z daňového základu.

A co refinancování?

Vzhledem k tomu, že ještě není přijato finální znění zákona, těžko předvídat. Pokud ale mám "starý" hypoteční úvěr a pouze "refinancuji" měla by být zachována daňová odčitatelnost úroků. Neboť daň jsem v minulosti zaplatil.

Uvidíme, jestli nové nařízení vlády bude schváleno a jak moc pomůže oživit realitní trh. Otázkou také zůstává, co to udělá s cenami nemovitostí. Myslíte si, že o 4 % klesnou? Kvůli daňové otázce určitě ne. Faktem zůstává, že se 4 % určitě uleví lidem, kteří kupují nemovitost. A nemusí tak platit státu "za nic".

V pátek budeme bedlivě sledovat vládní jednání a o dalším průběhu Vás budeme informovat.

Trusts&Wealth protection