Airbnb a krátkodobé pronájmy

04.02.2019

Airbnb a Krátkodobé pronájmy

Krátkodobé pronájmy jsou velké téma. A to jak ze strany uživatelů, tak hlavně ze strany obcí, finančních úřadů a v neposlední řadě obyvatel žijíc vedle turistů. Téma krátkodobých pronájmů je poslední velmi diskutované. Bohužel, jako již několikrát v minulosti, stát opět zaspal a nebyl a není připraven na nové technologie či celosvětové trendy. Opět se tedy hasí téma, které je zde již X let a přichází se s regulacemi, až když už je vlastně pozdě. (Lépe pozdě, než-li nikdy). Připomeňme však, že nejen na poli krátkodobých pronájmů se dohání regulace zpětně, ale v oblasti sdílení služeb v obecné rovině je stát pozadu. Připomeňme další křiklavé téma jako Uber apod.

Vraťme se k našemu tématu "Airbnb . Nutno podotknout, že toto není jediná služba. Dále můžete znát např.: HomeWay, Flipkey, House Trip, Vacation Rentals nebo Vrbno. Jak to vše začalo? Jako dobrá myšlenka, jak si přivydělat, když nejsem doma. Odjíždím na dovolenou a mám volný byt - tak seženu nájemníka (turistu) na část doby, co jsem mimo domov. Tím pádem "někdo doma je" a navíc nemovitost něco málo vydělá. Z dobré myšlenky, jak to tak bývá, se stal celosvětový fenomén a obrovský neregulovaný business. A tak lidé začali na místo tradičních dlouhodobých pronájmů nabízet krátkodobé, kupovali investiční byty a vytvářeli paralelní hotelový business. Samozřejmě vše bez jakékoliv regulace, dohledu, daní atd. Jen si představte, co vše musí splnit hotel, aby mohl přijmout jednoho hosta - od hygienických norem, přes bezpečnostní, požární, personální otázku ... a máte-li (byť i třeba celý činžovní dům) pronajatý přes "aplikaci", tak nemusíte splňovat nic.

Navíc se ozvali i starousedlíci, kteří si začali stěžovat na hluk, chování turistů, začali se bát o svůj majetek ... Tento mix nakonec dosáhl svého vrcholu a Praha (ostatní města budou následovat) začala s největším poskytovatelem krátkodobých pronájmů Airbnb na konci ledna 2019 jednat.

A závěr? Airbnb bude do cen zahrnovat ubytovací poplatek, který bude odvádět Praze. Od roku 2021 se předpokládá zvýšení ubytovacího poplatku na 50 Kč / den, a to by Praze přineslo cca 160 mil / rok. Navíc od roku 2018 se finanční správa zaměřila na řádné placení daní z krátkodobých pronájmů. Upozorněme, že se jedná v úhrnu o miliardové příjmy a tudíž stamilionové nezaplacené daně. Samozřejmě finanční správa doměří daně zpětně. A tak se vracíme opět na začátek - každá investice má svá rizika. Čím vyšší výnos požaduji, tím vyšší riziko musím podstoupit. A není pro někoho lepší možná nižší výnos, ale stabilnější nájemník?

A pro úplnost:

Procenta uvádí podíl bytů na krátkodobé pronájmy v jednotlivých pražských čtvrtích.

Celkem 11.500 bytů slouží oficiálně v Praze ke krátkodobým pronájmům.

20% Staré Město

Více jak 10% Josefov, Malá Strana, Nové Město

4,9% Karlín

3,2% Vinohrady

2,9% Smíchov

2,8% Žižkov

Zhruba 40% nemovitostí je tedy pronajímáno krátkodobě v historickém centru Prahy.