Akciové trhy padají. No a co?

06.08.2019

Akciové trhy padají? No a co ...

Newsletter 6.8.2019

Poslední dobou se opět rozjela (již několikátá) obchodní válka mezi Čínou a USA. Zavedeme cla, nezavedeme cla, dohodneme se, nedohodneme se ... našli, nenašli moji rádcové. A je to stále dokola. Můžeme prohlášení jednoho nebo druhého mocnáře ovlivnit? Obávám se, že nikoliv. A co nemůžeme ovlivnit, neřešíme. Jen se s tím musíme nějak vypořádat.

Akciové trhy ve výplachu. Krach na burzách. Akcie padají. Výprodejová smršť. Akcie na dně. Největší pokles od loňského roku. Burza odepsala až 2%.... a tak bych mohl citovat nápisy článků donekonečna. Kdysi jsme psali, abyste používali selský rozum. Novináři potřebují krev, chytlavé nadpisy a zaujmout čtenáře. Zajímavé je, že se moc nedočtete o růstu akcií, pozitivních výsledcích firem nebo o tom, co se povedlo a zadařilo.

Jak tedy vidíme my, v TWP tento "výplach"? Nijak. Takových už tu bylo a ještě bude. Přikládám vývoj akciových trhů (na konci článku) za delší dobu a udělejte si sami obrázek. Podobných slovních válek, faktických válek, prohlášení, cel, dovozů, únosů tankerů, fúzí firem, zánik firem, propouštění a recese v jednom či druhém oboru tu prostě jsou, byly a budou. Jednoduše, to je život sám. Je to faktická součást našich životů. Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme o tom debatovat, ale to je asi tak vše, co s tím můžeme dělat.

Znáte to pravidlo? Když teče krev, nakupuj? Tak co to nezkusit? Máte rádi nákupy ve slevách? Tak nyní máte příležitost. Jen ty slevy nejsou (zatím) ve výši 50 % jako u kabelek a bot, ale něco málo kolem 5 % - 8 %. (S&P 500 ztratilo za posledních 5 dní 5,5 %). Nakoupíte akcii se slevou? Možná si nyní říkáte, že počkáte, až akcie spadnou ještě více. Ale co když nespadnou? Tak jste promarnili příležitost. A co když spadnou ještě více? Tak znovu dokoupíte a zprůměrujete cenu. Akcie tu jsou s námi cca 300, 400 let. Tak snad ještě chvilku vydrží.

Nutno podotknout, že my u nás nespekulujeme. Nevsázíme se, jestli trhy půjdou nahoru nebo dolů. Nehrajeme ani ruletu. Jen si říkáme, že volatilita (kolísavost) je příležitost k nákupu. Proč tedy opravdu nekoupit se slevou?

Co vy na to?