Černá labuť? COVID-19

25.02.2020

Ať chceme nebo nechceme, musíme se prostě věnovat koronaviru, aneb COVID-19. Podívejme se na vir z pohledu finančních trhů. Dnes a denně plní novináři zprávy o viru. Kde se šíří, kolik lidí je nakaženo, kolik lidí zemřelo, kde a jak. WHO vydává jednu zprávu za druhou - hrozí nám Pandemie? Noviny nás zahrnují články s tím, že jen v ČR se nakazí více jak 3 mil lidí a že lidstvo "vymře".

Ať chceme nebo ne, opatření proti viru COVID-19 již skutečně ovlivňují finanční trhy. V Číně se zavírají továrny, města začínají být v izolaci. A to i v Evropě, kdy příkladem může být izolovaný sever Itálie. Aerolinky mění své letové řády a v Evropě jsou pod lupou mezinárodní vlaky. Ač si můžete myslet o COVIDu-19 cokoliv, prostě mění náš svět. Existují různé modelace na téma ochlazení regionální / globální ekonomiky.

Akciové trhy tak nyní reagují na jakoukoliv zprávu velmi intenzivně. Propady o více jak 3% body za den nejsou na světových burzách výjimku. Ano, novináři potřebují "znějící" titulky kvůli čtenosti, ale přiznat si musíme, že opatření oproti viru mají skutečně globální rozsah. A jaký?

Negativní informace

Firmy nevyrábí   = nemají cash flow na platy svých zaměstnanců a na splátky úvěrů.

Dodavatelé        = nestíhají dodávat a odběratelé tak nemohou prodávat své zboží.

Aerolinky           = řeší kam mohou a nemohou létat.

Turismus            = očekává se velké (některé předpovědi až 40 %) pokles turistů.

A tak bych mohl pokračovat. A něco dobrého na této situaci? Co třeba:

Pozitivní informace

Farmacie                                    = pozitivní vliv

Výrobci ochranných pomůcek  = pozitivní vliv

Ekologie                                     = továrny méně vyrábí, méně CO2 v atmosféře

Aerolinky                                    = méně letů, méně CO2

A tak bychom také mohli pokračovat...

Virus je tedy z ekonomického hlediska pro někoho dobrá, pro někoho špatná zpráva. A to tak ve světě finančních trhů bývá. Zachovejme klid a chladnou hlavu. Dodržte svou investiční strategii, zbytečně nepanikařte, a hlavně nepodléhejte emocím. Zvláště strach je špatný rádce a špatný obchodník!

Zdroj:

https://byznys.ihned.cz/c1-66725640-prazska-burza-zazila-nejvyraznejsi-propad-od-cervna-2016-duvodem-muze-byt-obava-z-koronaviru


https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-pandemie-cesko-plan-hrozba-nemoc-nakaza-opatreni.A200224_205733_domaci_pmk