ČNB Snížila úrokové sazby

16.03.2020

Před necelou hodinou na mimořádném zasedání ČNB rada rozhodla o SNÍŽENÍ úrokových sazeb ze současných 2,25 % na 1,75 %!

Krom tohoto, ČNB také prohlásila, že je připravena použít znovu měnové intervence, tedy udržení měny v určitém pásmu. Jak víme, koruna nyní oslabila k hranici cca 27kč / EURO fakticky během dne. Jen upřesníme, že v období od 2013 až 2017 nakupovala Eura a intervenovala za cca 2 biliony CZK. ČNB se prohlašuje, že má velké množství devizových rezerv a je tedy připravena i intervenovat.

A co to znamená?

Snížení sazeb a intervence znamená jasný signál: Podpora ekonomiky, levnější úvěry, pomoc exportérům, stabilnější prostředí.

Měli by tak zlevnit půjčky pro firmy, podnikatele i občany. Možná i hypoteční úvěry. Stejně tak naše pro-exportní ekonomika by měla dostat pomoc v rámci stabilnějšího a silnějšího kurzu koruny. Jak vidno, COVID-19 mává s ekonomikou dosti silně a výrazně.

A pro koho je to špatná zpráva?

Asi fakticky v současné situaci nyní pro nikoho. Spořící účty, termínované vklady, na výnosech zůstanou na stejno, možná o trošku se sníží. Ale klienti nyní určitě neřeší, jestli mají výnos 1 nebo 0,8 %. Řeší daleko větší a zásadnější otázky v současné době.

ČNB

Jestli se s něčím ztotožníme a za co chválíme ČNB, tak je nyní rychlost opatření, jasná a přímá prohlášení o podpoře ekonomiky i odhodlání pomoci. A stabilitu, potřebují (nejen) finanční trhy především.

Trusts & Wealth protection