COVID 19 a ROPA – Finanční trhy

11.03.2020

Ve stručnosti ROPA

Dnešním flash news reagujeme na dění na finančních trzích od pondělí 9.3., zvaného (až moc populisticky) černé pondělí. Co se stalo? Saudská Arábie se nedohodla na zasedání ve skupině OPEC+ (včetně Ruska) na cenové politice. Díky COVID-19 klesá obecně poptávka po ropě (méně se létá, cestuje, vyrábí...). Což vede samo o sobě k poklesu ceny. Pokud je hranice pod cca 50 dolary za barel, nevyplácí se těžení ropy z břidlice (tzv. frakování) a také Ruský rozpočet začíná mít problémy. Rusko nechce v USA konkurenci v podobě těžby ropy z břidlice a Saudská Arábie se nedohodla s Ruskem a chce na něj zatlačit. A tak Saudská Arábie snížila cenu ropy, a ještě na přesycený trh vrhla miliony barelů denně. Za den tak klesla ropa z hodnoty cca 50 na 30. Což producenty ropy (zvláště malé) nepotěší, sníží se zisky, marže a mnoho z nich zkrachuje - a bude koupeno Ruskými společnostmi a firmami z východu. Jde tedy o uměle vytvořenou cenu - umělou manipulaci s cenou a konkurenční / politický boj. Díky tomu ale začaly klesat akcie, které jsou na této komoditě závislé. Za všechny uveďme celý petro-průmysl a navazující.

Koktejl ROPY a COVID-19

Do toho připočtěte nervozitu na trhu díky COVID-19. Aerolinky nelétají, hotely nemají hosty, fabriky vyrábí omezeně. A tento mix společně s cenovou válkou ropy nám tento týden namíchává koktejl výprodejů na trzích. Stoupá nyní snad jen zlato, farmacie, potravinářský sektor, ochranné pomůcky. Resp. neklesají tolik, jako ostatní společnosti.

Jak z toho z pohledu investora ven? Aneb Wealth Protection strategie.

1) NEPANIKAŘIT

Poklesy jsou na trzích běžné (hypoteční krize, bublina DOT.COM, Ropný šok v 70. letech a tak bychom mohli pokračovat).

2) PRAVIDELNÉ INVESTICE

Pokud nakupujete pravidelně, průměrujete si cenu. Jak je vidět na našich tabulkách, které pravidelně ukazujeme. Investujte tedy pravidelně, rozdělujte investici do více menších částek.

3) ALOKACE

Od počátku trhu spadly trhy o cca 10 %. Což je již signál k nákupu. Když trhy padají nakupuj. Ale ne kvůli spekulace, ale kvůli dodržení správného rozložení portfolia. Tedy například, pokud máte mít v portfoliu 40 % akciové složky a nyní máte 10 % tak máte "pouze" 36 % podíl akciové složky. A je tedy nutno dokoupit, aby se srovnaly váhy v portfoliu.

Závěr?

Přikládáme pár grafů - například indexu S&P 500, tedy největšího Amerického indexu. Od začátku roku, za rok, za 5 let i od roku 1980.