COVID-19 – Aneb TRHY ROSTOU

03.03.2020


V minulých dnech jsme byli svědky korekce na akciových trzích. Všude vládla panika a názor: všechno prodej, svět se hroutí a virus zničí globální ekonomiku.

Zažili jsme tzv. emočního prodeje - opět zafungoval strach a trhy odepsaly i kolem 10 % během pár dní. Nejen naši klienti, ale i klienti určitě dalších společností se ptali - co máme dělat?

Jediné pravidlo? Nerozhodovat se podle EMOCÍ! A také pravidelně investovat. Všichni znají pravidlo - když na burzách teče krev, investuj. Jinými slovy, když klesá hodnota a všichni prodávají = nakupuj. Jediný, kdo bude mít ztrátu je ten, který v období poklesu odprodá svou investici. Ale to není investor, ale spíše spekulant. Dlouhodobý investor je na poklesy připraven a spíše je využije k nákupu.


Mnoho klientů také zapomíná na to, že mají další majetek, nejen akcie. Zvláště při strategii Wealth Protection (Ochrana Bohatství) nikdy nemá investor vše v jednom Aktivu. A tak například pokud se bavíme o tom, že má podíly svého portfolia v různých aktivech, jako například: akciová složka, nemovitosti, dluhopisy, peněžní trh, alternativní investice, tak jeho reálný pokles v období "korona-paniky" posledních týdnů byl marginální. A ba naopak, klient by měl nakoupit právě akciovou složku, když ostatní emočně prodávali.

Nyní jsme svědky opačného trendu. Trhy rostou o 5-10 % za den! A reagují tak na zprávy od centrálních bank, že chtějí zastavit iracionální paniku výkupů na finančních trzích. Vzhledem k tomu, že takto zareagovaly největší centrální banky světa jednomyslně a v podstatě v jeden den, přineslo toto ujištění ze strany států a regulátorů stabilitu.

Kdo využil paniky, sklízí zisky. Kdo podlehl panice, sklízí ztráty. A jak se bránit volatilitě? Správnou diverzifikací - tedy nedávat veškerá aktiva do jedné ošatky. Jinými slovy, široce rozložené portfolio. A to není žádná novinka. Jen mnoho poradců / investičních bankéřů nebo klientů samých toto fakticky nedělá.

Nepodléhejme emocím, investujme pravidelně i jednorázově. Stabilně a dlouhodobě. Držme chladnou hlavu a nepodléhejme emocím. A poklesy trhů využijme k nákupu. Diverzifikujme do různých aktiv. Vše toto, jsou všeobecně známé mantry.

Rádi pro Vás připravíme analýzu finančních trhů.

Trusts & Wealth protection