Drobná rekapitulace posledních dní.

13.04.2020

ČNB a nákup dluhopisů

Není tomu tak dávno, co jsme informovali o tom, že ČNB bude moci v rámci stabilizace trhu nakupovat dluhopisy. Poslanci dne (9.4.2020) toto schválili a ČNB tak bude moci nakupovat cenné papíry z trhu, tedy od více subjektů. Jedná se rozhodně o zvýšení pravomocí ČNB, které má pomoci finančním trhům v jejich stabilizaci a nepropuknutí paniky. Jak velké budou nákupy nikdo netuší. Nákupy totiž mohou být i nula korun, protože nebudou potřeba, stejně tak v případě krize mohou být i řádech miliard. Ať tak nebo tak, je to dobrá zpráva pro finanční trhy, že ČNB je připravena "podržet" dluhopisový trh.

Cena zlata

O zlatu jsme psali několikrát. A vracíme se k němu pravidelně. Můžeme číst články, jak letí vzhůru a jak je na rekordních cenách. Není tomu tak, i když zlato opravdu vzrostlo. Nejvýše bylo zlato 25.6.2011 kdy cena za 1 trojskou unci byla 1.837 USD. Dnes jsme na ceně kolem 1.678. Musíme si také uvědomit, že cena zlata padala posledních 9 let v kuse. To, že zlato "raketově vystřelí" (a poté také spadne) v dobách krize a "po krizi" je relativně známé. Nejedná se tedy ani tak o investici, jako čistě o spekulaci. Prostě musíte na planetě najít někoho, kdo to od Vás koupí dráž (a když už to zlato mají všichni, tak kdo dál to bude kupovat?). Zlato i tak vidíme jako marginální složku portfolia, která by neměla přesáhnou 3-5% portfolia. A navíc ve fyzické podobě, a nikoliv v podobě fondů nebo ETF nástrojů!

BitCoin

Ani ten nevyhrává. Na téma alternativní měny jsme udělali analýzu nedávno. Můžete si ji přečíst zde: https://www.trustsandwealth.com/l/kryptomena-jako-investice-analyza-kryptomeny/

Nutno podotknou, že nám některé akciové trhy spadly v naší Covid krizi "až o 30 %" ale Bitcoin a měny podobné měly sešup ještě rychlejší -50 %. A tak ti, co predikovali, že až se budou hroutit finanční trhy, tak je zachrání virtuální měny (všichni se přesunou do online měn a trhů) tak nemají a neměli pravdu. Takže virtuální měny a jejich prodejcům a spekulantům nyní zůstali spíše oči pro pláč.

Smutná podpora trhům a podnikatelům ze strany vlády

Naše vláda již cca měsíc řeší podporu pro firmy, živnostníky a podnikatele. Musíme konstatovat, že je to smutný příběh. A proč? Například v Německu a v Berlíně vyplácí živnostníkům a firmám v přepočtu 140 - cca 450 tis korun. Ale co je důležitější, je ještě navíc rychlost. V posledních dnech jsme mohli nalézt různé články a příběhy lidí, jak zafungovala podpora v Německu. Jen ve dvou větách, 2 krátké příběhy z Německa: 1) V pondělí byla v Berlíně podána žádost s pořadovým číslem 110000 a ve středu byli peníze na účtu. 2) V pondělí ráno byla podána žádost a odpoledne v 15 hodin bylo na účtu 4000 EUR. A u nás v kocourkově? Stále nic ... živnostníci čekají, firmy nemají peníze, překonávají byrokratické překážky. A zeptejte se podnikatelů, kteří požádali o podporu Covid. Po 14 dnech nemají ani zpětnou vazbu, jak to s žádostí vypadá.

Abychom se neloučili negativně, za poslední týden jsou trhy v plusu a utěšeně rostly globálně:

Trusts&Wealth protection