ETF a Bublina? A co diverzifikace?

16.09.2019

ETF a Bublina? A co diverzifikace?

Newsletter 17.9.2019

Koncem minulého týdne jsme zaznamenali několik článků na téma "bublina" na ETF aneb přichází další finanční krize. Na tom by nebylo nic zvláštního a asi by si tohoto prohlášení nikdo nevšiml, kdyby to neřekl Michael Burry, správce, investor, který správně odhadl hypoteční bublinu v roce 2008.

My nevíme, jestli má Michael pravdu nebo ne. Ale pojďme se na to podívat z jiného úhlu pohledu. Pro ty z Vás, kteří se přesně neorientují ve financích a bádáte nad tím, co to je zkratka ETF tak máme pro Vás krátké představení tohoto názvu. ETF je zkratka pro Exchange Traded Fund, tedy burzovně obchodovaný fond. Hlavní rozdíl mezi klasickým investičním fondem a burzovně obchodovaným fondem je v tom, že ETF jsou obchodovány na burze, kde se také nakupují a prodávají. Obvykle ETF kopírují konkrétní indexy (akciové či dluhopisové). Kopírování indexu (pokladového aktiva) se říká pasivní správa. V zásadě jsou v daném fondu zastoupeny jednotlivé tituly v takovém poměru, jako v daném indexu. Díky tomuto způsobu řízení obsahu fondu nemají správci prakticky žádné náklady na různé analýzy, které jsou nutné k aktivní správě, což spolu s obvykle vysokým objemem prostředků pod správou vede k výrazné úspoře nákladů. Neznamená to nutně, že všechny ETF jsou pasivně řízeny, existují na trhu i aktivně řízené ETF, které pak mají logicky vyšší náklady, pasivní správa je však v tomto segmentu základem.

ETF má různé formy členění. V základu ale ETFka členíme na Replikační a Syntetická. Replikační ETF dělají přesně to, co mají dělat. Nakupují přesné složení svého indexu (typicky akciový trh). Máte tedy fakticky nakoupeny dané indexové akciové portfolio. Kdežto ta syntetická ETF nikoliv. Ta obchodují převážně s něčím, čemu se říká deriváty. Nechme být, co to je za sprosté slovo. Deriváty ale slouží ke 2 účelům. Buď k zajištění rizika anebo ke spekulacím. Zkusme si ukázat jednoduchý příklad. Koupíte si ETF se zaměřením na zlato. Ale on ten počítač (ani ta správcovská firma) nebude fyzicky vlastnit zlato. Ale jen takový papír, že může (nebo musí) nakoupit nebo prodat zlato za předem určené ceny. A to je právě ta syntetika. A vlastně i forma spekulace (někdy i zajištění). Nic fyzicky (ani fakticky) tedy nedržím. A právě o těchto ETF Michael Burry mluvil. O cenách těchto derivátů - kontraktů.

U nás v TWP Syntetická ETF nepoužíváme, používáme výhradně Replikační ETF. A navíc, naši klienti rozhodně nemají 100% v jednom aktivu, na cožpak v jednom nástroji. A dostáváme k tomu. I kdyby měl Michael pravdu (čas ukáže), tak tu můžeme zmínit další a další rizika : Itálie, Čína a Hong Kong, Brexit, obchodní válka USA s Čínou, Irán a Saudská Arábie, Politická situace v různých koutech světa typu Sírie. Nebo Rusko a jeho narušování leteckého prostoru, boj o Grónsko a plavební cesty přes sever. Globální oteplování, Venezuelu a její inflaci, migraci ...atd. O rizicích investic jsme psali zde :

https://www.trustsandwealth.com/l/akciove-trhy-padaji-no-a-co/

A závěr za nás? Nikdo z nás nemá křišťálovou kouli. Trhy, svět, politika a další faktory ukáží co a jak. Krize, války a bubliny tu byly, jsou a budou. S tím nic neuděláme. Základem je prostě diverzifikace - rozdělení rizika. Nedávat aktiva na jednu hromádku.

Trusts & Wealth Protection
Zdroje :

Bloomberg :

https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-09-04/michael-burry-explains-why-index-funds-are-like-subprime-cdos

Patria :

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4214259/protagonista-the-big-short-pristi-bublina-je-na-indexovych-fondech-podoba-se-te-z-2008.html

Investujeme.cz :

https://www.investujeme.cz/clanky/michael-burry-pasivni-investice-jsou-rizikem-dalsi-krize/

Idnes.cz :

https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/pasivni-investice-indexove-fondy-bublina-michael-burry.A190905_103416_ekoakcie_svob

Linked In, Fichtner s.r.o. : https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6578191847384981504/