Harvardské fondy

12.11.2019

Klientům přišel dopis od Harvardského průmyslového holdingu v likvidaci. Mají si vyzvednout své akcie. Obrátili se na nás, co s tím?

Připomeňme si postavu pana Viktora Koženého, který se narodil v roce 1963, kdy jeho rodiče v roce 1979 emigrovali do Mnichova. V Roce 1982 odešel p. Kožený do USA, kde v roce 1989 vystudoval bakalářský titul na Harvard University. Posléze chvilku pracoval v Londýně jako investiční bankéř u firmy Flemmings.

Nastala revoluce a rok 1991 přinesl s sebou i pana Koženého. Investiční bankéř, emigrant a název Harvardské fondy společně na tu dobu nevídanou reklamou udělali své. Národ jej miloval a věřil, že skutečně tento muž dodrží své slovo z reklamy a jejich vklad bude zdesetinásoben (do roka). Název Harvardské fondy byl skutku brilantní. Dnes bychom asi danou reklamu označili za lživou, nekalou, ale taková prostě byla 90. léta.

Jak vše dopadlo víme. V dnešních dnech se však píše další kapitola. Klientům přistávají v poštovních schránkách dopisy, že si mohou své akcie vyzvednout. Musíte si však zaregistrovat termín na webových stránkách ( www.hphas.cz ). A hodnota akcie? Holding drží cca 41,5 milionu akcií, z nichž každá má hodnotu 1 kč. Takže když moji klienti dostanou 20 akcií, tak mají hodnotu 20 korun. Jestli je poměr 1:1 nevím (1 kuponová knížka = 1 akcie). Ale valné zhodnocení ani po cca 30 letech to není.

Ještě dnes bohužel v ČR doznívá pachuť Harvardských fondů. A snad i kolegové z branže potvrdí, že stále se u klientů s tímto termínem setkáváme. "jóóó´“ fondy. A ty Vaše investice, to už tady bylo". Občas slyšíme, že 90 léta toho přinesla hodně. A tak jedna z kauz se pomalu uzavírá.

A co vy? Jste akcionáři holdingu? A půjdete si vyzvednout své akcie? A nemáte ve svém portfolio nějakou podezřelou akcii? A máte své portfolio ochráněné od podvodníků? Dokážete si udělat analýzu trhu? Rádi Vám analýzu zpracujeme.

Můžete nás kontaktovat na info@trustsandwealth.com.

Trusts & Wealth Protection

Zdroj.:

https://www.hphas.cz/

https://www.kurzy.cz/zpravy/506753-akcionari-byvalych-harvardskych-fondu-si-brzy-budou-muset-dojit-pro-akcie/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Viktor_Ko%C5%BEen%C3%BD