Inflace / Investiční přístup v Nobelově nadaci

25.02.2019

Newsletter - Inflace / Investiční přístup v Nobelově nadaci

25.2.2019

Věřím, že jste všichni v posledních dnes zaregistrovali zprávu o tom, že nám inflace povyskočila na cca 2,5% ročně. Inflační cíl ČNB je 2% ( www.cnb.cz ) . Spíše by bylo důležité, z čeho se inflace skládá. Protože logicky každý máme inflaci jinou. Ti, co mají malé děti, řeší cenu plen, ti, co nemají auto tak jim je jedno, že zdražuje povinné ručení, a ti, co nekouří tak neřeší růst ceny cigaret. Ať tak nebo tak, důležité je si říci, že nám inflace (růst cenové hladiny) někdy pomáhá a někdy škodí. Pomáhá nám u úvěrů. Nejvíce je to vidět u hypotečních úvěrů. Dnes splácím 10.000Kč, ale jakou budou mít hodnotu za 5, 10 - 20let? Stále budu nominálně splácet 10tis/m, ale velmi pravděpodobně to pro mne bude nižší zátěž za 20 let než dnes. Naopak nám inflace škodí při ukládání peněz. Mám-li úrok na spořícím účtu 1% a inflace jsou 2,5% tak jsem zkrátka v mínusu 1,5%. A na jeden takový příklad, jak nám škodila inflace při velmi konzervativním portfoliu, se pojďme podívat.

V dnešním newsletteru si znovu připomeneme krásný příběh Nobelovy nadace, neboť opakování je matka moudrosti.

Alfred Nobel rozhodl o založení své nadace poté, co zemřel jeho bratr. Avšak média v té době si spletla jména a vytiskla nekrolog Alfréda Nobela. Ten si u snídaně četl noviny a nemohl věřit svým očím. Media jej popisovala jako člověka, který šíří smrt a zkázu, vymyslel dynamit, který zabíjí ...

Po této zkušenosti se rozhodl, že změní svůj odkaz a založil tedy Nobelovu nadaci. Do nadace bylo vloženo 1,8 mld SEK (švédských korun). Portfolio nadace však mělo od začátku problémy se správou majetku, resp. se zhodnocováním majetku. Fakticky veškerá aktiva byla alokována v tzv. bezpečných investicích - běžných účtech, švédských státních dluhopisech apod. Jak se ukázalo v roce 1950, hodnota jmění se smrskla na 0,5mld SEK. (vyplácely se ceny a výnos nepokryl inflaci plus zdanění)

Od roku 1950 se změnila taktická i strategická alokace aktiv. Nadace začala využívat akcie, hedge fondy (cca 55%) , nemovitosti a i další alternativní investice. (O tom, jak je sestaveno rentiérské portfolio Nobelovy nadace se můžete přesvědčit na konci textu.) Efekt se dostavil. Dnešní hodnota je 5,2 mld SEK. A co tím chceme říci? Henri Markowitz, nositel Nobelovy ceny za ekonomii, přišel s dnes již známou teorií, že pokud do portfolia přidáme rizikové aktivum, snížíme tím riziko a zvýšíme výnos. Nobelova nadace "dojela" na inflaci a na extrémně konzervativní investiční přístup. Nutno podotknout že se nadace hodně dotýkalo i vysoké zdanění, které bylo osvobozeno až v poválečných dobách.

Inflace nám může velmi výrazně snížit hodnotu majetku. Říkáme, že inflace je něco jako vysoký krevní tlak. Necítíte jej, ale zabíjí vás. Inflaci nevidíte na denní bázi, ale ukrojuje z vašich úspor. Dnešní inflace osciluje kolem 2 - 2,5% p.a. Cílová inflace ČNB je 2%. Tedy pokud máte prostředky uloženy bezpečně v nástrojích typů státních dluhopisů, termínovaných vkladů a podobných nástrojů, přicházíte o 1 - 1,5% p.a. ročně. Což znamená, že na 20ti letém horizontu ze 100tis máte cca 74.247,-

A to nemluvíme o tom, že si Češi spoří do Penzijního připojištění (Transformovaný fond) kde cca 90% veškerých peněz je investováno do českých státních dluhopisů. Jinými slovy lidé na důchod si spoří 20 - 30 let se záporným reálným výnosem.

A závěrem, co tím chceme říci? Lidé často řeší výnosy na produktech. Rizika opomíjejí. Avšak jedním z největších rizik jsou :

  • Klient sám
  • Inflace
  • Emoce

A o každém by se dalo napsat stohy stran ... a slibujeme, že se ke každému z rizik vrátíme podrobněji.