Investiční životní pojištění na "privátech"?

17.06.2019

Investiční životní pojištění na privátech?

Před časem jsme psali příběh o tom, jak klientce v jedné bance v privátním bankovnictví nabízeli "skvělý" dluhopisový fond. Pro zopakování si můžete starší newsletter přečíst zde : https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6511112517236858880

Ta samá klientka je opravdu studnicí příběhů. A tak za námi opět přišla s příběhem. Klientka (rentiérka) prodala pozemky a kulatá sumička přistála na účtu. A tak hned jejímu bankéři na monitoru vyskočilo "zavolej jí, má tam hodně peněz, udělej business." A tak se klientka zastavila na "privátech", kde dostala kávu a vodu a moc hezky si popovídala. A nabídka?

Spořící účet se sazbou myslím 2,3%, ale jen na 6 měsíců a poté úročeno 0,15%. Skvělé. Nákup státního dluhopisového fondu s hrubým výnosem cca 1%. A pozor, přimícháme rizikovější aktiva paní klientko. Vytvoříme akciovou složku s délkou investice na 5 let a vložíme zbylou částku do investičního životního pojištění. Tak rozložíme riziko...

Já bych touto cestou chtěl poděkovat bankám v ČR, že stále tlačí na výkon, na prodej produktů a na nesmyslná portfolia a nelogická řešení. Díky vám máme stále dost práce a budeme mít. Děkujeme. Jen houšť prosím!

A pokud tento newsletter čte někdo ze zákonodárců nebo z ČNB, tak prosím, zkuste už konečně prosadit zrušení spořících / investičních / kapitálových pojistek. Vymažeme tím mraky negací na trhu, zjednoduší se regulace (IDD zmizí) a podobné příběhy také budou minulostí. Jen se obávám, že lobby pojišťoven je asi silnější, nežli náš newsletter.

A pro ty z vás, kdo se nevyznají ve výše popsaném tak velmi v kostce. Pominu spořící účet nebo dluhopisový fond. Ale investice do produktu IŽP opravdu není správná. V krátkosti :

1) Investuj do akcií na 5 let je naprosto nelogická poučka! Pokud má klient akciovou složku, musíme se dívat na účel peněz, rizikovost klienta, na celkový stav majetku atd, atd... Prosím vás, nikdy neposlouchejte nikoho, kdo vám říká, že akcie jsou na 5 let!

2) Investiční životní pojištění snad ani nemělo ani nikdy vzniknout. Extrémně vysoké poplatky, duplicitní náklady na straně pojišťoven a fondů, navíc 15% zdanění výnosů oproti klasické investici. Nikdy prosím neinvestujte své úspory přes tento produkt.

Trusts & Wealth Protection