Jak nás ovlivňují úrokové sazby

31.07.2019

Jak nás ovlivňují úrokové sazby

Newsletter 30.7.2017

O úrokových sazbách slyšel snad každý. Občas se v televizi objeví zpráva o tom, že ČNB zvýšila / snížila základní úrokovou sazbu. Co to ale je? Proč to dělá a kdy? Dnes si v krátkosti představíme REPO sazbu.

Základ všeho je REPO

Když se dočteme o změně úrokových sazeb, myslí se tím REPO sazba. Je to základní sazba ČNB. Od této sazby se fakticky odvozují další úrokové sazby na trhu. Nyní pomiňme to, co je to REPO operace, jak funguje a proč. Spíše si řekněme, kdy ČNB banka zvyšuje anebo kdy snižuje sazbu a jak toto rozhodnutí ovlivní naše životy. ČNB má několik úloh v ekonomice. Jednou z hlavních je inflační cíl. Jinými slovy držet inflaci kolem určité stanovené hodny. Nyní 2% ročně. Nechceme deflaci, ani vysokou inflaci. A zvyšování nebo snižování základní úrokové sazby je jedním z nástrojů, jak inflaci korigovat.

Inflace a sazba?

Pokusím se zjednodušeně vysvětlit princip. Představte si recesi. Podniky propouští, neinvestují, lidé nemají práci, nikdo nenakupuje. Aby se znovu roztočilo pomyslné kolo ekonomiky a spotřeby, je potřeba zlevnit peníze. Budou-li levné peníze, firmy, stát, občané si budou půjčovat a budou utrácet. A pokud se utrácí, firmy mají příjmy a zisky (tedy peníze), mohou zaměstnávat zaměstnance, investovat, rozšiřovat výrobu atd. Banky poskytují úvěry, firmy fungují, stát buduje, spotřebitel jásá. Jinými slovy, v recesi ČNB sníží úrokové sazby a tím zlevní peníze.

Jenže nic se nesmí přehánět. V ČR za poslední léta byly peníze velmi levné. A tak firmy jedou na plné obrátky (mohli by ještě víc, ale nemají zaměstnance), spotřebitel bohatne, mzdy se zvyšují vysokým tempem, utrácí se. Jenže pokud se utrácí a je dost peněz v ekonomice, tak samozřejmě firmy a obchodníci budou zdražovat. Každý si dovolí utratit o tu korunku navíc. A jak firmy a obchodníci zvyšují ceny, logicky se zvyšuje inflace, protože zboží a služby jsou čím dál dražší. A jak jsme si řekli, ČNB má nastaven určitý inflační cíl. A zdražováním zboží a služeb se inflace zvyšuje.

A tak přijde z ČNB logický krok a to zvýšení úrokových sazeb. Tím pádem se zdraží úvěry (to banky udělají velmi rychle) a zvýší se i úroky na vkladech (což banky nikdy nedělají rychle).

Co tím sleduješ?

A co si od toho ČNB slibuje a očekává? Pokud se firmám a spotřebitelům zdraží úvěry, již si rozmyslí svou spotřebu. A když nikdo neutrácí, tak zboží a služby musí přinejmenším nezdražit, nebo zlevnit. A tak se inflace zpomalí / zastaví. Navíc ČNB věří, že zvýšením úrokových sazeb na vkladech, zatraktivní bankovní vklady a na místo útraty peněz si je lidé uloží do bank. Jinými slovy, odloží spotřebu.

A tak nás jedno číslo ovlivňuje. Ovlivňuje naše životy, rozhodování. Ovlivňuje rozšíření podniku, výši úroků na vašem hypotečním úvěru, o výši vaší mzdy, úrocích na leasingu, investičním úvěru nebo na termínovaném vkladu.

Sledovat ekonomické dění se však vyplatí každému. Nepodceňujte sílu jednoho čísla a sledujte zasedání ČNB. Vyplatí se Vám to.

Trusts & Wealth Protection