Jak Saudská Arábie s Ruskem nechtěně pomohou světu.

29.03.2020

Barel ropy je po 25 USD / barel. Tedy něco kolem 612 korun za barel. Saudská Arábie dále vede cenovou válku s Ruskem a vyvíjí na něj tlak tak, aby zasedli společně ke stolu. Což se zatím asi neděje. A tak nadále se chrlí barel za barelem. Dochází možnosti skladování, které jsou již fakticky vyčerpány. Jinými slovy, za chvilku se nebude moci ani kde skladovat. A tak se začínají využívat i ropné tankery k uložení ropy. A barely se chrlí dál a dál.

A díky současné situaci, kdy je o ropu navíc malý zájem (Aerolinky nelítají, autobusy nejezdí, lidé moc netankují u benzinových pump) tak cena klesá. Někteří "zlí jazykové" říkají, že klesne až k 10 dolarům / barel. Uvidíme, jak to bude.

Avšak Saudsko-Ruská ropná válka má jedno globální pozitivum. Pomůže globální ekonomice v jejím restartu. A proč? Představte si ještě situaci, kdyby v současné krizi byla ropa navíc drahá. To už by byl asi poslední hřebíček do rakve. A tak mocenské hrátky nám zařídí to, že v době recese bude ropa levná, a to pomůže ekonomice. Aerolinkám se extrémně sníží náklady na palivo (nejdražší na letecké dopravě je právě palivo), přepravní společnosti budou mít nižší náklady, stejně tak cesty do práce budou levnější. Prostě se levná ropa nyní hodí.

Ze současné situace asi nemají radost firmy pracující v těžebním průmyslu. Zejména malí těžaři, kteří asi nepřežijí (a budou koupeni nadnárodně silnými skupinami). Ale my ostatní se můžeme radovat.

A tak bych na závěr chtěl poděkovat Saudské Arábii a Rusku za jejich válčení, které konečně přinese také jednou pozitivní výsledek pro planetu, a nikoliv, jako obvykle.

Trusts & Wealth protection