Jako na houpačce

21.03.2020


Nákup, prodej, nákup, prodej, nákup ... asi tak dnes vypadají různé rady. Trhy jsou nyní nesmírně volatilní (kolísají nahoru a dolů). A co můžeme říci, oproti jiným krizím je, že právě tato naše virová krize je daleko rychlejší a volatilnější než ostatní. Stejně jako dnešní svět.

Co tím chceme říct? Když se podíváte na trhy, tak jsou jeden den mínus 10 % a druhý den plus 10 % protože zareagují na určitá prohlášení. FED podpoří ekonomiku, vir se rozrůstá nebo Čína vyrábí. Na jakoukoliv zprávu trhy reagují okamžitě, a to dosti výrazně.

Spekulovat tedy, se určitě nevyplácí v dnešní době. Ale jak z toho ven? Rozkládat riziko v čase. Rozmělnit své investice na drobnější části. A klidně posílat peníze každý týden ... Řeknu to ještě jinak - pravidelná investice nám pomáhá v dobách poklesu. Jednorázová v dobách růstu. V minulých newsletterech jsme uváděli i výpočty, jak vypadá pravidelná a jednorázová investice v dobách rostoucích a klesajících.

 Zde jsou výpočty z minulého newsletteru:

https://www.trustsandwealth.com/l/a3-financni-krize/

Ale opakování je matka moudrosti. Nikdo neví, jak dlouho bude krize trvat, jak moc a koho zasáhne nebo jak bude hluboká. Ale všichni víme, že jednou skončí a vše se vrátí (byť v pozměněném světě) zpět do normálu. Lidé nepřestanou cestovat, létat, jezdit na dovolené. Jen se to trošku posune.

Do to doby bude prostě a jednoduše trh opravdu volatilní - létat nahoru a dolů! A toho je třeba využít. Pravidelně, postupně, nakupovat na trzích. Rozdělit si své jednorázové peníze na menší části a zasílat postupně. A máte-li pravidelnou investici, posilte ji, nebo také klidně posílejte na místo měsíční bázi týdně.

Potřebujete poradit? Jsme tu pro Vás.

Trusts & Wealth protection s.r.o.