Komodity

18.11.2019

Je tomu pár dní, co jsem četl zajímavé zamyšlení nad tím, jak budeme mít levnou ropu. S radostí budeme tankovat za stále nižší cenu benzínu / nafty. Což motoristy jistě potěší. Jde hlavně o to, že již nyní je na trzích ropy přebytek. A navíc Kanada, Norsko, Brazílie, Guyana (nováček v těžbě) mají nově obrovská naleziště zásob ropy. Jen v Brazílii by toto jedno naleziště pokrylo celosvětovou spotřebu na X let. Přinášíme tak zamyšlení nad komoditami v portfoliu.

Níže v článku naleznete odkazy na některé podílové fondy, které můžete v ČR nakoupit. Vývoj je stejný u všech. Od roku 2012 jsou v mínusu 50-60 %. Krásně však láká do investic marketingová věta třeba od ČSOB fondu: "V globální ekonomice poptávka po komoditách v dlouhodobém horizontu dramaticky roste, i přestože v krátkodobém pohledu může kolísat. Tento trend souvisí s růstem populace, životní úrovně a spotřebou zejména na rozvíjejících se trzích..."

Když ono to tak úplně není. Jak vidíte, cenu ropy Vám ovlivní nová naleziště, odklon světa od ropy k čistším energiím. O zlatu jsme psali nedávno. A pak tu máte kukuřici, pšenici, žito a živočišnou výrobu. A to je prostě příroda, kterou také moc neovlivníte. Jde o to, jak se urodí. U komodit se nikdy moc nedá vysledovat trend a to, jak reagují. Jde spíše o to, jaká bude hurikánová sezóna, kolik se "urodilo" sarančat, kde bylo sucho nebo záplavy. Stejně tak náhle přijde prasečí mor a rázem je drahé vepřové. Je zde prostě obrovské množství faktorů, které neovlivníte, protože prostě příroda. A tak jeden rok mohou komodity zažít zdárná léta a hned na to zdárné propady.

Investování do komodit navíc nenese žádnou dividendu, úrok, výnos, kupón. Jen vsázíte na to, že když dnes nakoupím nějakou komoditu, tak zítra ji prodám někomu dráž. Takže už se vlastně pohybujete v rovině spekulací, nikoliv investic. A položte si otázku, máte lepší informace než protistrana? Kdo proti Vám stojí? Bankéř, kde jeho práce je pouze sledovat vývoj počasí a spotřebu postřiků v USA. A to jen v sektoru "kukuřice". Máte v ruce lepší karty než největší investiční, bankovní domy a komoditní hráči?

Další komplikací komoditních fondů je fakt, že mají málo naředěné portfolio. V drtivé většině investují do ropy, ropných derivátů, zemního plynu a přepravy těchto produktů. A poté z malé části obsahují právě zmiňované "pšenice a vepřové". Tedy u komoditních fondů fakticky ani neinvestujete do komodit, ale v drtivé většině právě do ropného průmyslu. Rozložení rizika ve fondech je tedy velmi malé. Dále je nutné si uvědomit, že fondy nenakupují komodity fyzicky, ale nakupují tzv. deriváty na komodity. Představte si, že by si například Generali nakoupila ropu, pšenici, zlato a hovězí a uskladnila by si to ve svých kancelářích na Pankráci. A vy, jako podílník fondu byste přišel pro odkup fondu s tím, že byste rád "10 kilo hovězího" a nastrouhat trošku toho zlata. To prostě nejde.

A tak se dostáváme k tomu, že investice do komodit není do komodit, ale do náročných finančních produktů a operací - tzv. derivátů. A že to není investice, ale jen spekulace na růst podkladového aktiva.

Myslete na to, až Vám budou nabízet zaručené komoditní investice. A máte nějaký komoditní fond nakoupen? Rádi pro Vás zpracujeme analýzu Vaší investice.

Trusts & Wealth protection

Chráníme Vaše bohatství

Zdroj.:

https://www.idnes.cz/technet/technika/cena-ropa-nafta-benzin-2020-2021-naleziste-guyana-kanada-norsko-brazilie.A191114_141125_tec_technika_mla

Factsheets k vybraným fondům:

ČSOB Komoditní:

https://www.csob.cz/portal/lide/investicni-produkty/podilove-fondy/akciove-fondy/detail-fondu/-/isin/BE0948266912/1

Generali Komoditní :

https://www.generali-investments.cz/media/generali/docs/Infolist_ICF_IE00B5ZVJM75_CZ_2019_0228.pdf

NN Commodity Enhanced:

https://cz.nnfondy.eu/fund_document_download_last.asp?isin=LU0629872945&lan=cz&type=REP_Mhttps://cz.nnfondy.eu/fund_document_download_last.asp?isin=LU0629872945&lan=cz&type=REP_M