Koronavirus trochu jinak

23.03.2020


Tento neviditelný protivník nás začal ohrožovat koncem roku 2019, kdy si ještě nejspíše nikdo nedokázal nebo nechtěl představit co všechno tento protivník způsobí.

Na nás v Evropě začal úročit na přelomu února a března tohoto roku. Já se dnes krátce podívám na to, co tento protivník za jediný měsíc způsobil na finančních trzích. V jednom z mnoha článků, které jsem četl bylo uvedeno, že nástup současné krize byl rychlejší, než tomu bylo v roce 2008, kdy byla poslední velká krize spojená s pádem banky Lehman Brothers. Také v souvislosti s pádem této banky finanční trhy propadly o 44 %. Nyní nám finanční trhy propadly o 30 %.

V průměru krizové období trvá 1,5 roku a krize přichází v průměru 1x za 12 let, což nyní přesně odpovídá. Je tedy "jen" otázkou, jak dlouho nynější krize bude trvat. Možná odezní tak rychle jako na nás zaútočil onen neviditelný protivník.

Také zaznělo, že jen Česká republika denně ztrácí zavedenými opatřeními 1,5 až 3 mld. Kč, to je 45 až 90 mld. Kč za jeden jediný měsíc (počítám 30 dní v měsíci)!!

A nyní se krátce podívám, co se stalo za poslední měsíc na finančních trzích optikou ETF (burzovně obchodované instrumenty).

Konkrétně se bude jednat o iShares Core MSCI World, iShares S&P500 EUR Hedget, iShares NASDAQ 100, iShares STOXX Europe 600

Jen pro zajímavost, iShares MSCI World zhodnotil za posledních 10 let 12 % ročně. A například technologický NASDAQ 100 za posledních 5 let neuvěřitelných 21 % ročně.

Vím, že mnoho z nás nyní řeší zásadnější otázky. V mediích často nyní zní, že nemáme dostatečné finanční rezervy na horší časy, kterou mohou být krátko, středně a dlouhodobé. Zkrátka naše společnost (myšleno my lidé) "jedeme" na spotřebu, konzum...a toliko nehledíme do budoucnosti.

U dlouhodobých rezerv můžeme využít ke zhodnocení financí například výše uvedené ETF, ale také další finanční nástroje. Přehled dostupných možností na trhu pro Vás vypracujeme v Trusts & Wealth protection.

Závěrem Vám popřeji hlavně zdraví a sílu!

Pavel Rubeš, ekonomický poradce

Trusts&Wealth Protection