Krátkodobé pronájmy (na páku?)

12.03.2020


Tak jsem dnes v Praze a byl to po dlouhé době skvělý zážitek. Nikde nikdo. Ulice prázdné, žádné zácpy na silnicích, v ulicích žádní turisté, žádné koloběžky. Najednou jsem znovu viděl, jak je Praha krásná. Krásné budovy, čisté ulice, úžasné památky. A tak bych mohl pokračovat ...

A tak jsem si říkal, jak je to s těmi garantovanými nájmy? Stále posloucháme a čteme: vydělávejte na Airbnb, garantovaný nájem, zařídíme Vám nájemníka a dáte nám jen 20 % atd ... A business model typu: koupíte si byt na hypotéku, dáte jen 10 % ze svého a zbytek Vám zaplatí banka a vy máte 20-40 % ročně. Je to lepší než dlouhodobý pronájem.

No a nyní vidíme, jak je tento model křehký. Nejsou žádní turisté a lidé mají hypoteční úvěry na nemovitost, ale nemají pronájmy. Nějaký ten měsíc asi přežijí, ale pokud bude situace delší, může nastat situace, kdy nebudou turisté. A co to může znamenat? Investoři nebudou chtít dále dotovat své nemovitosti. Takže buď jej pronajmou dlouhodobě a navrátí se život do měst anebo budou chtít nemovitosti prodat. A pokud se takto rozhodne více majitelů nemovitostí, tak by to mohlo zlevnit ceny nemovitostí - protože každý se bude chtít zbavit nemovitosti, která nevydělává a má na ní hypoteční úvěr, který není z čeho splácet.

A je to jako všude. Chcete vyšší výnos? Tak musíte podstoupit i vyšší riziko. A jak je vidět, i nemovitosti mají svá rizika. Mýtů o tom, jak jsou nemovitosti bez rizikové se zaručeným a garantovaným ziskem je bohužel hodně. Veškeré investice mají svá specifická rizika. I nemovitosti. Ale o investicích do nemovitostí zase někdy příště.

Závěr?

Byt na Airbnb bez turistů na hypoteční úvěr = komplikace = pravděpodobný prodej bytu.

Trusts & Wealth protection.