Měnová stabilita?

14.01.2020

Stále slýcháme o měnách, silné koruně a euru, o zajištění měny. V naší kotlině platíme českou korunou. A tak našinec stále řeší, co s tím. Firmy stále bojují s tím, jestli a jak se zajišťovat proti výkyvům kurzu. Občané stále počítají "nejvýhodnější" kurzy, kolik si mají vyměnit peněz na dovolenou a jak je to s poplatky za konverzi.

Zkusme nyní ponechat myšlenku toho, jestli je lepší platit Korunou nebo Eurem v našem státu. Nyní si vysvětleme pár termínů.

Slovníček:

Apreciace : Je posilování měny vůči zahraničním měnám. Co je velmi nutné zmínit je, že posilování měny se děje samovolně. Jinými slovy díky trhu. Tedy za vším hledej nabídku a poptávku.

Revalvace : Je to samé, jako apreciace, jen je kurz ovlivněn centrální bankou.

Depreciace : Analogicky k Apreciaci - Depreciace znamená oslabování měny vůči zahraničním měnám. Opět nutno podotknout, děje se samovolně.

Devalvace : Stejně tak analogicky k Revalvaci. Devalvace je oslabování měny, ale díkyzásahu centrální banky.

 Jak vidno, nejen přirozený vývoj ekonomiky, ale i centrální banky zasahují do vývoje měny. A to někdy dosti výrazně. Vzpomeňme si na nedávné kroky ČNB, kdy oslabila kurz. A proč to tak udělala? Ukažme si to na příkladu:

Naše ekonomika je ekonomikou exportní. Co to znamená? Že jsme závislý na vývozu. Cca 84 % vývozu z ČR míří do EU, nejvíce do Německa cca 32 %. Občas se říká, že ČR je 17 spolkovou zemí Německa. Jinými slovy, když se daří Německu, daří se i nám.

A slibovaný příklad?

Představte si, že 1EURo stojí 25CZK. Měna nám slábne a 1EURo je nyní za 30kč. Co se stane? Náš exportní podnik potřebuje v ČR platit daně, zaměstnance a má i další náklady na provoz v CZK. Když vyveze výrobek za 100EUR, získal by při starém kurzu 2.500 CZK. Když ale měna oslabí, za stejných 100 EUR by při konverzi získal 3.000 CZK. Logicky se tedy zvýší příjem při stejném objemu exportu. Proto státy někdy uměle snižují hodnotu své měny, aby pomohli domácím podnikům.

A když se vrátíme na úvod textu, tak zajišťovat ano nebo ne? Za nás? Jak kdy. Například u akciových investic rozhodně nezajišťovat. Investování v cizí měně má své důvody. A proč? Akciové výkyvy jsou daleko větší nežli výkyv kurzu měny vůči měně. Akcie klidně mohou udělat za rok plus 50 mínus 50 %. Ale měna se pohybuje (standardně) rámci jednotek procent. A někdy ani to ne. Prémie za zajištění je tak vysoká. Navíc u pravidelných investic si vlastně díky pohybu kurzu ředíte nákup. Jednou koupíte dráž, jednou levněji. Tudíž si kurzy průměrujete. Dalším důvodem, proč by akciová investice měla být v jiné měně než domácí, je ochrana proti vysoké inflaci a ochrana proti znehodnocení měny. Naopak investice konzervativní (např. dluhopisové, běžné účty, termínované vklady atd) by měli být zásadně v CZK. Výkyv kurzu byť např. o 1% bod by mohl zcela umazat výnosy. Anebo zajišťovat. Tam se již prémie za tzv. hedging (zajištění) vyplatí.

A co vy? Diverzifikujete měnově? Máte jinou měnu než CZK a přemýšlíte, jaký nástroj vybrat? Nebojte se nám ozvat.