Microsoft a Tržní kapitalizace

11.06.2019

Microsoft a tržní kapitalizace

Newsletter 11.6.2019

Každou vteřinou se na internetu objevují analýzy akcií, zprávy z finančních trhů nemluvě o "drbech a klepech." I my se připojíme se svou kapkou do moře informací z finančnictví.

Možná jste zaregistrovali, že v tomto týdnu hodnota společnosti Microsoft přesáhla 1bilion dolarů. Abychom si udělali pořádek, je to český 1 bilion. V zahraničí se tomu říká 1trilion. Je to prostě hodně. Microsoft a tržní kapitalizace Vysvětlení je jednoduché. Firma vydá (emituje) akcie. Akcie má nějakou hodnotu. A tržní kapitalizace je součet všech akcií dohromady vynásobených hodnotou jedné akcie. Zkrátka a jednoduše nám ukazuje, kolik peněz ze své peněženky bych musel vyndat, abych si tuto firmu mohl koupit celou. Resp. všechny její akcie.

A je to důležité? Inu, ukazuje nám to velikost firmy. Finančníci mají různá měřítka pro velikosti firem. MicroCap, SmallCap, MidCap, LargeCap, Giant ... Jinými slovy od miniaturních firem po giganty. Pro představu, miniaturní (MicroCap) firma ve velkém světě financí znamená, že má hodnotu do cca 2 mld dolarů. Tedy do cca 50miliard CZK.

A proč je to důležité? Tento ukazatel je jeden z možných a základních ukazatelů pro investory. Jaká firma bude asi více volatilní? Malá nebo velká? A která bude stabilnější? A která bude vyplácet dividendy? A chtěli byste vlastnit micro firmu nebo giganta? Až budete investovat, zkuste se zamyslet do jak velkých firem vaše peníze putují.

A mohou velké firmy zkrachovat? No, proč by nemohly? Vzpomeňte si na společnost Enron, Fannie Mae a Freddie Mac (hypoteční banky), kolaps firmy Lehman Brothers (kdysi 4tá největší banka v USA podle tržní kapitalizace). A co třeba Nokia? Při vypuknutí Diesel Gate spadly akcie VW o cca 70%. Nebo toho času jedna z největších pojišťoven AIG, která se zachránila jen díky úvěru ve výši 85miliard dolarů od Americké vlády. A co Kodak? Který paradoxně vymyslel digitální fotoaparát, který mu nakonec přinesl "smrt". Xerox anebo největší videopůjčovna Blockbuster již také fakticky nejsou mezi námi. A kdo z vás si vzpomene na Polarioid? Vzpomeňte, všichni jsme měli "vyklápěcí" Motorolu. No a co takhle kdysi jedna z největších aerolinek Pan Am? Atari je již také zapomenuto...

A tak bych mohl pokračovat ještě dlouho. Tržní kapitalizace je určitě jedním ze základních ukazatelů velikosti firmy. Nikoliv však rozhodujícím pro to, abyste do ni zainvestovali. A na závěr? Jeden odlehčující obrázek. Je sice starší, ale to není tak podstatné. V té době byl na výsluní Apple, který jako první dne 3.8.2018 překonal hodnotu 1bln dolarů (stejně jako dnes Microsoft). Dlouho mu to ale nevydrželo.

Obrázek ukazuje, že historicky největší společnost se svou tržní kapitalizací byla Nizozemská Východo-Indická společnost. V dnešních cenách cca 8bilionů (po americku trilionů) dolarů. Tedy asi jako součet top 20 největších společností světa dneška.

zdroj : https://www.visualcapitalist.com/most-valuable-companies-all-time/

Trusts & Wealth protection