Nahoru a dolů

17.12.2018

Vážení,

poslední dobou jste mohli číst katastrofální články na téma klesajících akciových trhů. Nutno podotknout, že nejstarší akcie byla vydána v Amsterdamu firmou Dutch East India Company, a to v roce 1602. Nejstarší burza byla založena v Antverpách, a to roku 1531, kde se obchodovaly komodity a dluhové cenné papíry. A dne 23.ledna 1571 byla otevřena burza v Londýně známá jako The Royal Exchange.

Od té doby toho s námi akciové trhy zažily více než-li dost. Projděte si historii za posledních 500 let ... A stále přežily. Lidstvo zatím nenalezlo lepší fungování trhů, než-li burzovní obchody. Kolísání trhů je jistota. Jakékoliv trhy - komoditní, akciové, dluhopisové, nemovitostní,  mají své cykly. Přirovnejme to k životu - jednou jste nahoře a jednou dole. Důležité je, že v dlouhodobém měřítku akciové trhy rostou.

Pokud se podíváme např. na MSCI World Index, který obsahuje více jak 85% investičních možností rozvinutého světa, tak od roku 1969 do dnešního dne vykazuje zisk 8,6% p.a. A to včetně veškerých poklesů, ropných šoků, IT bubliny, hypoteční krize a i událostí posledních dnů. Což znamená, že kdybyste vložili v roce 1969 např. 1.000 Kč, tak dnes byste měli 56.971 Kč.

Články o krizích se píší hezky, protože budí strach. A to je to, co novináři potřebují - čtivost. Zapomínají však u těchto zpráv například na dividendy z akcií a také na to, že od 1.ledna 2018 do 1.října 2018 vydělali cca 7% (to se nikde nedočtete). A nyní tento pokles "pouze" umazal daný zisk. A akciová kolísavost 7% je na trzích běžná.

Zajímavé je, že zisky amerických i evropských společností rostou. Přesto akciové tituly padají. Propady současné doby jsou způsobeny několika faktory. Stálým strachem z obchodní války mezi USA a Čínou (a posledním kouskem při zatčení finanční ředitelky společnosti Huawei v Kanadě), navýšením dluhového stropu v USA, propadem technologických akciových titulů, kdy trh táhne dolů Apple, (prodává méně telefonů než-li se předpokládalo). A aby toho nebylo málo, tak se v mediích objevilo téma tzv. inverzní dluhopisové křivky, která od roku cca 1970 vždy předpověděla krizi. Ač tak nebo tak, akciové trhy prostě klesají a rostou (zhruba v poměru 7:3 - vsadili byste si, kdybyste měli možnost 70% výhry a 30% prohry?). Je to jejich přirozené akciové chování. A proto: nedávejme veškerá svá aktiva do jedné ošatky. Když se nám jedna vysype, (byť i částečně) máme ještě další ošatky - termínované vklady, dluhopisy, nemovitosti, dividendy a mnoho, mnoho dalšího. Prostě a jednoduše - Wealth Protection strategie.

V případě dotazů jsme Vám plně naprosto k dispozici.