Náhrada závěti nebo vydědění potomka?

25.06.2019

Náhražka závěti nebo vydědění?

Newsletter 25.6.2019

V našich newsletterech se snažíme co nejvíce přiblížit naší praxi. S čím se u klientům potkáme, jak s nimi pracujeme nebo co po nás požadují. V minulém díle jsme řešili prodeje (naprosto nevhodných) produktů klientům na privátním bankovnictví. Dnes máme téma možná i o trošku smutnější.

To, že se zabýváme svěřenskými fondy není tajemstvím. Svěřenské fondy mají mnoho způsobů využití. Každý klient nás doslova překvapuje svými požadavky a účelem. V zásadě lze říci, že si žádný fond není podobný. Avšak jedním z možných (a to velmi častých) účelů založení svěřenského fondu může být rozdělení majetku po mém skonu. Jinými slovy nahrazení závětí, vydědění potomka anebo rozdělení majetku a nakládání s ním podle mé vůle i za mého života.

S tímto legitimním požadavkem se setkáváme relativně často. O to smutnější jsou poslední 2 příběhy z posledních týdnů, kdy klienti již svůj fond a svou vůli nestačí uskutečnit.

U nás v TWP tak chápe institut svěřenského fondu jako možnou pojistku a záchranou brzdu. A záchranou brzdu také nezačnete instalovat v době, kdy již nemůžete brzdit. Ale instalujete ji hned s předpokladem "co kdyby náhodou." Doufáte, že ji třeba nikdy ani nevyužijete.

Z toho nám plyne, že pro výše zmíněné případy je lepší založit fond spíše dříve. Zrušit nebo změnit se dá i později. Ale založit již ne.

Potřebujete poradit s vyděděním potomka? Rozdělením majetku mezi členy rodiny? Je váš příběh jiný?

Nebojte se ozvat. Rádi pomůžeme.

Trusts & Wealth protection