Pracovně právní desatero

24.03.2020

Hezký den,

vzhledem k tomu, že je naše společnost členem Hospodářské komory, zasíláme Vám aktuální informace, které pravidelně posílá pan prezident HK, Vladimír Dlouhý.

Stejně tak si dovolujeme přeposlat dobré zpárvy z MPSV. Bylo vydáno ze strany ministerstva pracovně právní Desatero pro boj s koronavirem, můžete si stáhnout níže. Dočtete se, jak to je, když máte zaměstnance v karanténě, nebo když musí zaměstnanec pečovat o dítě.

Zde rekapitulace zpráv i s doplněním našich komentářů:

Odpuštění plateb SP ze strany státu pro OSVČ.

Jde o faktické odpuštění plateb pro živnostníky sociálního pojištění. Platby tak nebudou muset živnostníci platit od března 2020. Nejde o odklad, ale faktické odpuštění na 6 měsíců! Čímž se velmi výrazně uleví kapse OSVČ na odvodech. Faktické prominutí poloviny pojistného na sociální zabezpečení za letošní rok. Drobní podnikatelé nebudou muset 6 měsíců od března do srpna 2020 vůbec platit zálohy na pojistné, přitom není nutné o cokoliv individuálně žádat. Nepůjde ale jen o odsunutí plateb v čase. Až si příští rok spočítají vyměřovací základ a pojistné za celý rok 2020, budou si moci na jeho úhradu započítat nejenom ty fakticky zaplacené zálohy, ale i částku ve výši i šesti minimálních záloh odpovídajících březnu až srpnu 2020. To pro mnohé OSVČ, které platí právě jen minimální pojistné, bude znamenat polovinu jejich roční povinnosti.

Pro zaměstnavatele je důležité, že vláda schválila program státních kompenzací pro zaměstnavatele, kteří vyplácejí náhradu mzdy svým zaměstnancům na překážkách v práci. U kompenzací dvou typů překážek našla shodu vláda již minulý týden, dnes doplnila i zbývající tři (stručný popis lze nalézt na webu MPSV). V tuto chvíli nedisponujeme jednoznačnou informací, jak je to s pojistnými odvody placenými zaměstnavateli při překážkách v práci, což zásadním způsobem ovlivňuje míru státní kompenzace, tedy to, kolik procent ze všech mzdových nákladů zaměstnavatele pokryje stát.

Odpuštění záloh na daně

Stejným principem je odpuštění záloh na daň z příjmů pro OSVČ. Jde také o výraznou úsporu pro OSVČ, kdy nemusí platit (podle výše svých příjmů) zálohy da daň z příjmu na další rok.

Odklad splátek úvěrů

Banky na doporučení ČNB začaly klientům posouvat odklad splátek svých úvěrů. A to jak hypotečních, spotřebitelských i firemních. Banky tak posouvají pravidelné splátky.

Dobrá zpráva:

1) Klient může požádat elektronicky, žádosti jsou schváleny v rámci dnů. Doporučuje se požádat maximálně 10 dnů dopředu.

2) Odklad měsíčních splátek není vidět v registrech informací jako negativum.

Neutrální zpráva:

1) Klientovi se splátky samozřejmě neodpustí, ale posunou se mu v čase. Většinou se tedy poté prodlouží splatnost o adekvátní část.

Nic není zadarmo:

1) Odložení splátek je většinou financováno úvěrem ze strany banky, kdy většinou dojde k prodloužení splatnosti úvěru nikoliv o 3 ale 4 měsíce.

2) Stejně tak některé banky si mohou účtovat například 2.000 kč za změnu úvěrové smlouvy

Doporučení:

1) Veškeré finanční instituce mají svá "pravidla" hry na svých internetových stránkách. Prosíme o bedlivé prozkoumání, protože situace a banky mění vše doslova z minuty na minutu.

2) V případě nejasností nás prosím kdykoliv kontaktujte, rádi Vám se vším pomůžeme.

Jakmile budeme mít pro Vás další zprávy, které Vám mohou pomoci v podnikání a zaměstnání, hned se o ně s Vámi podělíme.

V případě dotazů jsme pro Vás plně k dispozici. Neváhejte nám zavolat.

Trusts&Wealth Protection, s.r.o.