Proč si myslíme, že otevřené podílové fondy jsou již „mrtvé“.

20.05.2020

V minulých dnech jsme Vás zásobovali mnoha tématy. Namátkou: poplatky u investic, jak funguje pravidelná nebo jednorázová investice a proč je důležité při investování nepanikařit. Veškeré články naleznete na našem blogu zde. Pokud máte 5 minut času, odkážeme Vás na náš článek, který vyšel i v zahraničních médiích a stal se studijním materiálem pro finanční poradce v prestižní finančně poradenské asociaci efpa.cz https://poradci-sobe.cz/investice/koronakrize-jak-reaguje-financni-trh/

Co nám krize ukázala?

Rychlá akce a reakce aneb vše je rychlejší, online a ihned ...

Lidé reagují daleko rychleji než dříve. Informace k lidem se dostávají dnes okamžitě. Online. Odkupy z investic se dají realizovat přes mobilní telefony, počítače v rámci vteřin. Což dříve nebylo možné a díky technologiím a "stále online" světě můžeme očekávat příští krize podobné - tedy velmi prudké. Průměrný pokles na trzích za posledních 100 let trval 1,3 roku. Nynější propad při Covid krizi 3 týdny. Statistika říká, že průměrná výše propadu je 35 %. A Covid? Stejně tak, jen ta doba byla daleko kratší.

Otevřené podílové fondy prohrávají a budou prohrávat

Díky této době, jsou podle mého názoru otevřené podílové fondy již pravěkem. A to zejména díky časové náročnosti nákupu / odkupu investice. Představme si, že jste klient, který má zainvestováno. V televizi a rádiu se dočtete, jak jdou trhy dolů. Tak musíte zajít do banky, zavolat finančního poradce a požádat o odkup z podílového fondu. Než se dostanete do banky nebo se u Vás zastaví finanční poradce, už bude po krizi. Musíte sepsat pokyn k odkupu, poslat na centrálu investiční společnosti, zaevidovat. To se bavíme stále o dnech. A pak čekáte zhruba 14 dní na své peníze, až přitečou z podílových fondů na Váš účet a dojde k faktickému odkupu. Takže to máme celkem cca 3 týdny. A vy mezi tím stále sledujete, jak trhy padají. Naše Covid krize trvala měsíc. Přesněji: trhy padaly zhruba od 19.2.2020 do 20.3.2020. A tak jste při svém odkupu pravděpodobně trefili přesně "dno" odkupu. Takže jste mínus 35 %.

A když poslechnete svého poradce, který říká "musíte nakoupit, když je krize" tak je situace úplně stejná. Než navštívíte banku, poradce ... než se administrativa zprocesuje, tak je to opět 14 dní. A to už jste zase MIMO trh. Protože trh nám za poslední dny / týdny vyrostl o 20 %. Takže jste prodali za mínus 35 % a nakoupili dráž o 20 %.

Ano, můžete namítat, že u některých bank / investičních společností mohu požádat na internetovém bankovnictví o odkup. Ale ne všechny toto umí. A i když to uděláte, tak čekáte na své peníze 14 dní ...

A možná budete mít argument, že OPF nejsou na rychlé odkupy a nákupy. Že to jsou dlouhodobé investice a že to má klient na důchod ... tak vysvětlujte to klientovi, když Lucka Borhyová na Vás denně chrlí zprávy o krizi, úmrtí a největším poklesu trhů za posledních 20 let a že se budeme mít hůř jak za velké krize nebo války ... Většina klientů neudrží emoce na uzdě. Když jejich úspory klesají a klesají ... A média ovládají svět krvelačnými titulky.

Svět se změnil. Je online, klienti a investoři požadují okamžité nákupy, odkupy. Požadují flexibilitu a férovou cenu. A to je to, co otevřené podílové fondy v současné době nemohou prostě nabídnout. Navíc za poplatky, které jsou v dnešní době vysoké. A i proto si myslíme, že OPF jsou již za svým horizontem. Dinosauři před vymřením ...

Nahradí je moderní a flexibilní platformy. Nahradí je možná robotičtí správci, algoritmy nebo takové firmy, které nabídnout moderní rychlé, spolehlivé, levné a efektivní řešení.


Trusts & Wealth Protection