Půjčíte peníze na půjčky?

20.05.2019

Půjčíte vlastní peníze na půjčky?

Newsletter 20.5.2019

Tak jako skoro každý náš newsletter je založen na praxi, tak i dnešní nebude výjimkou. Klient mi přinesl investiční příležitost, kterou nalezl v denním tisku zdarma rozdávaném ráno u metra v Praze. Jednalo se o reklamní sdělení s tím, abychom investovali do úvěrů.

Jednalo se o reklamní sdělení společnosti Ronda Invest, abychom investovali do jejich půjček. A jak vše funguje? Hledali jsme na internetu a nalezli jsme stránky společnosti. Nutno podotknout, že mají vše přehledně a logicky uspořádáno. Nezdá se, že by informace byly zatajovány nebo nějak mlženy.

Účetnictví jsme také našli hned, byť pouze za rok 2017, ale za 2018 ještě nemusí být zveřejněno. Dozvěděli jsme se však, že společnost je vlastněna jinou společností, Alphaduct, a.s., která funguje již od roku 2000. Tedy již nějakou dobu. Veškeré výkazy má firma taktéž zveřejněny, a tak jsme hledali dále.

Alphaduct, a.s. je evidentně finanční holding. Z celkových aktiv 704 mil je 614mil v dlouhodobém finančním majetku. Jinými slovy, drží podíly v různých dalších společnostech. Jejich seznam můžete naleznout v auditu, který je taktéž dostupný. Co se nám již líbí méně je ztráta společnosti ve výši cca 100mil, která je drtivou většinou tvořena "Náklady vynaložené na prodané podíly". Co to znamená? Že firma prodala ze svého holdingu jinou firmu výrazně pod cenou. Proč a jak se již nedozvíme. Musíme však říci, že pokud bychom chtěli posuzovat holding jako takový, museli bychom udělat analýzu všech zastoupených firem. Některé jsou i tržně významné, např. podíl ve společnosti Dermacol.

Vraťme se však k meritu naší analýzy a to, jak půjčky fungují. Společnost půjčuje své volné peníze na dobu cca 2 - 5ti let a to různým subjektům. Od zafinancování koupě bytu na pronájem (zřejmě na krátkodobé pronájmy) přes půjčky podnikatelům nebo developerské financování. Výnosy se liší a oscilují mezi 4 - 5% p.a. hrubého. Vypláceny jsou měsíčně. Jinými slovy, firma evidentně inkasuje úrokový výnos, který rozdělí mezi sebe a investory. Půjčky podle veřejně dostupných zdrojů jsou kryty nemovitostmi. Stejně tak firma deklaruje, že nejprve celý projekt zainvestuje ze svého a teprve pokud klient splácí, tak danou půjčku (participaci na ní) začne prodávat investorům.

A co my na to? Abych investoval do jednoho projektu ve větších částkách, to nám nedává smysl. Rentier si toto portfolio může sestavit sám a realizovat výnos celý. Anebo si najmout profesionálního správce nemovitosti, který, myslíme si, bude levnější. A půjčovat peníze podnikatelským subjektům nebo developerům za 4%? Nesete kreditní riziko, že se podnikání přestane dařit. A jsme u toho, co omíláme docela často. Položíme si otázku, kolik svého majetku chceme mít v regionu střední a východní Evropy, emerging markets, v nové firmě, která poskytuje půjčky privátním klientům a podnikatelům?

A retailový klient s pár tisíci nebo statisíci? Ten by se od účasti v těchto investicích podle nás měl držet raději dál.

Závěrem? Neříkáme, že firma je netransparentní, neetická nebo její investiční záměr je z říše divů. Jen pro nás v TWP je to riziková investice, kam prostředky klientům zatím neumístíme.