Ray Dalio – držet hotovost je hloupost.

28.01.2020

Správce největších Hedge fondů na světě - Ray Dalia zná skoro každý. A vy, jež nevíte, velmi krátký medailonek: Narozen 1949, již ve 12 letech zainvestoval 300 dolarů, které obratem ztrojnásobil. Vystudoval Finance a Harvard Business School. Pracoval na New Yorské burze, kde se věnoval komoditám. A v roce 1975 založil svou společnost Bridgewater Associate. Od roku 2005 se stal jeho fond největším na světě, spravuje cca 160miliard dolarů, stal se i poradcem prezidenta Baracka Obamy. Minimální vstupní investice k tomuto pánovi osciluje kolem 100.000.000$.

Tento investiční guru před týdnem (21.1.2020) při rozhovoru v Davosu prohlásil několik zajímavých myšlenek, se kterými se naprosto ztotožňujeme. Shrňme si je do jednotlivých bodů:

1) Investoři by neměli "sedět v koutě a držet hotovost" ale investovat. Většinou drží hotovost a jsou mimo trh. Řekl doslova v překladu: "Hotovost je odpad" nebo lépe "Hotovost je hloupost"

2) "Nemyslím si, že v roce 2020 přijde krize nebo recese. Ale bude dobré sledovat Americké a Německé volby"

3) Varuji před spekulativními investicemi jako je Bitcoin a podobné

4) Musíte mít globálně rozložené portfolio (Poznámka TWP: Jakmile nemáte globálně rozložené portfolio, máte nějaký region / sektor převážen. Což fakticky znamená, že spekulujete na růst daného odvětví nebo regionu. A to již není investice, jako spíše spekulace, že přechytračíte trh. Souhlasíme s tvrzením globálně rozvrženého portfolia)

5) V portfoliích máme trošku zlata (Poznámka TWP: I my jsme psali o analýze zlata, viz. zde https://www.trustsandwealth.com/l/analyza-diamant/. Závěr je stejný, cca 3-6 % fyzického zlata pro dolarové milionáře (a bohatší) dává smysl. Pro retail nikoliv)

A co vy? Jste převážení v hotovosti? A víte, jak má vypadat globální portfolio? Rádi se s Vámi sejdeme

Trusts & Wealth Protection

Zdroj.: https://www.cnbc.com/2020/01/21/ray-dalio-at-davos-cash-is-trash-as-everybody-wants-in-on-the-2020-market.html