Růst úrokových sazeb - depozita

04.06.2019

Zvýšení úrokových sazeb nejen na depozitech

4.6.2019

Je to pár dní, co ČNB rozhodla o zvýšení základní úrokové míry na 2%. Tzv. REPO sazbu. Mnozí ani netuší, co takové zvýšení znamená a proč k danému kroku ČNB vlastně přistupuje. Zkusíme vysvětlit zvyšování a snižování sazeb v našem newsletteru.

ČNB má několik úloh. Primárně má stanoven inflační cíl (2%), hlídá stabilitu měny a vykonává dohled nad finančním trhem. Zaměřme se nyní na inflační cíl. Inflace je zdravá, je-li v rozumné míře. Kdy se mně ale zvedá inflace nebo naopak klesá? Zkusíme problematiku zjednodušit : inflace roste, rostou-li ceny produktů a služeb. Zboží zdražuje a zdražuje. Což také vytváří tlak na stále vyšší mzdy. Ekonomika se však nesmí přehřívat. Pokud tedy ČNB zvedne základní sazby, tak se stane to, že se nám zdraží přístup k úvěrům. Zjednodušeně banky zdraží. No a když zdraží, tak si již rozmyslíme, jestli si vezmeme úvěr nebo ne. Zkrátka a dobře, peníze jsou drahé.

Stejně tak by měly ale vzrůst i sazby na termínovaných vkladech nebo spořících účtech. V posledních letech vidíme však to, že tomu tak není. A proč? Zjednodušeně se tomu říká "přebytek likvidity". A co to znamená? Banky mají zkrátka moc peněz. A když jich mají moc, tak od podniků, střadatelů, spotřebitelů další nepotřebují a nechtějí. Protože co by s nimi dělaly, když jich samy mají hodně? A tak vidíme, že úroky na úvěrech nám lezou pomalu nahoru, ale tomu neúměrně peníze na vkladových produktech zůstávají fakticky na nule.

A co tedy, pokud jsem firma, podnik nebo fyzická osoba a mám zájem uložit peníze, ale nechci riskovat anebo investovat? Jaké mám možnosti? Spořící účet, termínovaný vklad je asi každému známý. Komplikace nastává, že banky vám sice nabídnout lepší zhodnocení, ale například maximálně do 100tis nebo 300 tis zůstatku. A k tomu si dávají podmínky, že musíte využívat jejich účet nebo platební / kreditní kartu apod. Tedy žádná výhra.

Pokud jste navíc majitel firmy nebo rentiér, pohybujete se v jiných číslech. V milionech, stamilionech atd.

A co obchodovat s ČNB? Mohu já, jako fyzická / právnická osoba obchodovat s ČNB? Nemůžete. To mohou jen banky a stát. Ale existuje na trhu možnost, jak investovat právě do zmíněné REPO sazby. Tedy tzv. REPO operace?. A úročení? Přesně takové, jaké ČNB nabízí na 14denní REPO sazbu / operaci pro banky. Tedy 2% p.a. Nutno podotknout, mínus nějaké transakční náklady. Ať tak nebo tak, jedná se o transakci s ČNB - tedy co může být víc? Že by krachla ČNB? Máme zde tedy bezpečnou investici se zajímavým zhodnocením a marginální náklady. Vzhledem k tomu, že se jedná o 14denní operace, likvidita je zaručena. Produkt je vhodný i pro velké částky v řádu milionů, stamilionů atd.

Máte přebytek likvidity ve firmě nebo jako fyzická osoba? Hledáte extrémně bezpečný a zajímavě úročený vklad? Neváhejte se na nás obrátit. Velmi rádi Vám vše vysvětlíme nebo zašleme detailnější analýzu.

Trusts & Wealth