Státní dluhopisy a financování státu

05.03.2019

Newsletter - Státní dluhopisy pro 3,5 milionů obyvatel

aneb částečné financování Českého státu

4.3.2019

V minulém newsletteru jsme se zaměřili na Inflaci a její negativní vliv na úspory. Na konci minulého týdne jsem také na konci nadhodil téma výhodnosti produktů typu Penzijní připojištění (Transformované fondy) a Účastnické fondy (Doplňkové penzijní spoření).

Pojďme se nyní podívat na detail toho, kam jsou prostředky fakticky ukládány a jak si stát udělal ze 4,4 mil obyvatel investory na financování svého provozu. A mají klienti vlastně správně nastavenou investiční strategii pro svůj odchod do důchodu?

Nutno podotknout, že lidé stále špatně rozlišují rozdíl mezi Penzijním připojištěním (dále jen PP) a Doplňkovým penzijním spoření (dále jen DPS). Faktem ale zůstává, že u obou produktů se setkáváme s investicemi, neboť prostředky jsou nějak zhodnocovány, investovány. A jak? Pojďme se na to podívat detailněji.

K poslednímu kvartálu 2018 bylo v PP 3.470.026 obyvatel. Bratru 3,5 milionu lidí si spoří (investuje?) přes produkt penzijního připojištění. Naspořeno něco kolem 400 miliard. Kam se peníze ukládají? Z těchto 400 miliard je uloženo na běžných účtech / termínovaných vkladech (cca 70 mld) a státních dluhopisech cca 360mld korun. Z těchto 360 mld korun připadá na dluhopisy ČR cca 280 mld. Zbylá částka cca 40 mld je v dluhopisech "ostatní" a cca 4 mld v Akciích a ETF. (cca 1% ze všech aktiv). A nyní otázka - opravdu si chceme spořit na důchod, kde máme horizont 20, 30, 40 let, na běžný účet, termínovaný vklad a státní dluhopisy fakticky s nulovým výnosem? Pokud bychom započítali náklady fondů / inflaci, jsme stále v mínusu. A státní podpora nás nezachrání. Pokud rozpočítáme státní podporu na 30ti letý horizont, tak při platbě 1.000,- a 230,- státní podpory (která se, jen tak mimoděk, vrací zpět státu tím, že se za toto nakoupí státní dluhopis) máme efektivní výnos cca 0,5% p.a.

A že by nám pomohlo investiční DPS? V DPS nyní je cca 966.982 klientů (4q 2018) s objemem cca 44,6 mld a z toho cca 28,6 mld je opět uloženo kde? Ano, správně - běžné účty, termínované vklady a České státní dluhopisy. Pokud připočteme i dluhopisy OECD a ostatní, tak jsme na cca 35,4 mld korun z celkových 44,6, které máme uloženy naprosto nevhodně pro dlouhodobé horizonty. A podíl akcií? Ccca 7,8mld korun. Tedy cca 17,5% z celkových aktiv.

Situace v DPS je tedy radostnější, avšak stále žalostná. O PP se nemá ani cenu bavit. Zajímavé je, že stát má takto odběratele pro své dluhopisy, mnoho klientů ani neví, kam prostředky směřují a jak se zhodnocují. Věřím, že mnoho z nich, pokud by toto věděli, by do tohoto produktu ani neinvestovali a nebo by zvolili jinou investiční strategii.

A závěrem?

Produkty typu PP a DPS mají své místo na trhu. Ale jen pokud jsou dobře používány. A to u většiny klientů bohužel nejsou. Valná většina klientů je přeexponovaná v ultra-konzervativních nástrojích typu běžné účty / termínované vklady a státní dluhopisy. A jak tato strategie dopadla ve světě? Viz. minulý newsletter na téma Nobelova nadace, která fakticky díky této investiční strategii zkrachovala a řešila svou záchranu ... Poučme se z chyb ostatních.

Níže pár čísel z Asociace Penzijních společností ČR.

Rozložení aktiv Transformované fondy

https://www.apfcr.cz/wp-content/uploads/2019/02/TRANSFORMOVANE-FONDY-4Q-2018.pdf

Rozložení aktiv Účastnické fondy

https://www.apfcr.cz/wp-content/uploads/2019/02/%C3%9A%C4%8CASTNICK%C3%89-FONDY-4Q-2018.pdf

Pokud i Vy řešíte své renty a zajištění, rádi Vám poskytneme analýzu nejen Vašeho PP / DPS, ale i celkový náhled na finance. Vše jak v individuálním rozsahu, tak i v korporátní sféře. Těšíme se na spolupráci.

Trusts & Wealth Protection