Svět se mění

20.03.2020

Včera jsem měl asi 30 minut rozhovor s jedním našich významných klientů. Zajímavé povídání. Klient vlastní společnost se stomilionovými obraty. Tak jsme se bavili, jak to jde ... ale o tom mluvit nechci. Narazil jsme na to, jaké to bude "po-krizi".

Všichni víme, že vir jednou odezní. Nalezne se vakcína, lék, lidé zase budou jezdit na dovolené... je ale otázkou, kdy. Může to být za kvartál, nebo za rok. Ale stane se to. Z dlouhodobého hlediska (a pro dlouhodobého investora) se fakticky nic nemění.

Ale svět se změní a bude jiný. Bohužel, státy získají ještě větší moc a lidem se ještě více omezí svoboda. Jak to myslím? Některá opatření prostě zůstanou v rámci "ochrany zdraví obyvatel". Určitě se stát jednou toho, co vymohl nezbaví. Bude větší tlak na zrušení peněz a veškeré transakce budou elektronické (dohledatelné). Na letištích přibude kontrol, zvýší se odpovědnost jedinců a postihy. Což bohužel bude více a více připomínat Velkého bratra. A to je trošku děsivá představa. Svět, resp. státy prostě přitvrdí a více nenápadně omezí svobodu jednotlivce.

A co na to ekonomika? Hotely a resorty budou muset změnit rétoriku. Nikoliv "máme nejhezčí pláž" ale jsme "nejbezpečnější hotel" a "dezinfikujeme každou hodinu". A je to o důvěře.

A právě o to tu běží. Až lidé opět získají důvěru, trhy se vrátí do normálního a racionálního chování. Až lidé budou mít důvěru, že v letadle se nenakazí, v hotelu se nenakazí a v restauraci host od vedlejšího stolu vás nenakazí, tak se vše zlepší. A to je dobrá zpráva. Lidé mají krátkodobou paměť. Vždy se chovají emočně - ale stejně poté se vrátí k původnímu chování.

Někdo na krizi vydělá více (zemědělství, potravinářství, obchod, drogerie, výrobci ochranných pomůcek, výrobci dezinfekcí, firmy zabývající se likvidací odpadu, IT sektor a on-line sektor...) a někdo na krizi bohužel prodělá ... Resp. bude se sektor zotavovat déle. V krizi prostě vládne: pro někoho dobře, pro někoho špatně.

Nepodléhejme na trhu emocím. Zachovejme si chladnou a racionální hlavu. Zkuste se poradit s námi, jak naložit s portfoliem, které máte. Neodkupujte a nenakupujte bezhlavě své investice.

Potřebujete poradit? Rádi pro Vás zpracujeme analýzu.