Tak jaký bude další týden?

22.03.2020


Téma padajících trhů posledních týdnů hýbe světem. Není divu. Taková situace tu v podstatě ještě nebyla. Prudké výkyvy, nejistota, karantény, zastavení globálního obchodu a ekonomiky. V podstatě se jedná o bezprecedentní případ. A tak logicky, trhy reagují "velmi podrážděně" a za den jsme svědky vysoké volatility.

Co bude zítra, v podstatě nikdo nedokáže predikovat. Nová vládní opatření, nové restrikce, nové rizikové zóny, nové případy nemocných ...

Musíme však konstatovat, že dosud Covid-19 se tak trošku "vyhýbal" Americe. Ale to již neplatí. USA má nyní velký počet nakažených. Dnes 22.3. to bylo cca 28.000, - což po Číně a Itálii je třetí největší počet.

A jak víme, nejsilnější ekonomika je právě USA. Stejně tak je zde největší burza a firmy s největší tržní kapitalizací. Největším burzovním, akciovým trhem světa je právě USA. Ale teprve nyní se do této "akciové" země přelívá COVID-19. Jaké bude mít následky? Jak moc vše postihne firmy na Americké burze? A pomůže podpora FEDu? Jak dlouhá ta krize bude? To si dnes nikdo netroufá ani odhadnout.

Covid-19 jednou odezní. A trhy, firmy, lidé potřebují jistotu. A ta se nyní nedostává. Denní zprávy o mrtvých a nakažených bohužel krizi nepomohou. Ba naopak. Šíření paniky, strachu, nejistoty je to nejhorší, co může akciové trhy potkat.

Jediná jistota je nyní taková, že bude panovat nejistota. Na trzích bude panovat vysoká volatilita. Centrální banky pravděpodobně budou zasahovat, pouštět peníze do ekonomik, snižovat úrokové sazby a třeba i intervenovat na kurz daných měn (o intervencích jsme psali zde: https://www.trustsandwealth.com/l/menova-stabilita/ )

A tak klientům, investorům (a vlastně všem) nezbývá než se obrnit trpělivostí, nepanikařit, nepodléhat emocím (ty jsou špatný rádce) a dívat se na vše z dlouhodobé perspektivy.

Trusts & Wealth protection