Vyvlastnění bytu, zmražení nájemného

22.10.2019

Letošní rok nám přináší v oblasti financí zajímavé novinky. Jednou z nich jsou různé nápady politiků napříč zeměmi, jak bojovat s nedostatkem bytů. V ČR, Německu ale i jiných státech se objevují nápady na vyvlastnění bytů, zmražení nájemného nebo i to, že realitní kanceláře budou muset část provize odvést kupujícímu atd. Nápady jsou skutečně různé.


Upřímně nás trošku děsí podobné nápady. Je vidno, že politická garnitura a města pravděpodobně nerozumí dané problematice. Lidé se prostě stěhují do aglomerací. Například do Berlína se ročně přistěhuje cca 40.000 obyvatel a Praha za Berlínem moc nezaostává. Jen za rok 2018 se do Prahy přistěhovalo 40.503 osob! Komplikace je, že lidé nemají kde bydlet. Developeři nedostávají stavební povolení, nestaví se tak rychle, aby se uspokojila poptávka. Navíc i díky regulaci hypotečního trhu lidé nedokáží naspořit požadovaných 14-24 % ze svého (10 % nebo 20 % nutnosti vlastních zdrojů plus 4 % daň do státní pokladny). Dříve než si naspoří danou částku, byty opět zdraží.

Denně se v praxi setkáváme se stejnými komplikacemi. Lidé řeší otázku vlastních zdrojů, nemovitosti nejsou, fakticky se jakákoliv nemovitost prodá hned, nájemné je pryč stejně tak. Ceny sice již neletí tak rychle vzhůru jako v posledních letech, ale rozhodně neklesají. Setrvávají na současné úrovni nebo mírně rostou. Také musíme podotknout, že ceny bytů nahoru nežene pouze poptávka, ale také cena stavebního materiálu ale i mzdové náklady.

A jak z toho ven? Myslíme si, že máslo na hlavě má převážně stát, který neřeší podstatu věci, ale až její důsledky. Primárně by se mělo urychlit stavební řízení, revitalizace brownfieldů, možnost rozvoje měst jako takových. Stát by měl konečně přestat vybírat nesmyslnou daň 4 % z kupní ceny. Uvítal bych návrat 100 % hypotečních úvěrů. Nápady typu vyvlastnění bytů, regulace nájemného je jen hašení požárů. Navíc vyvlastněním bytů se vracíme do 50.let a to opravdu nechceme. Nebo ano?

A co vy? Jak byste řešili bytovou situaci? S jakým opatřením nebo nápadem byste přišli?

Trusts & Wealth Protection

Zdroj . :

https://www.czso.cz/csu/xa/pohyb-obyvatelstva-v-hl-m-praze-v-roce-2018

https://domaci.ihned.cz/c1-66609750-novy-byt-vyjde-cechy-na-11-rocnich-platu-nejvice-v-evrope-z-metropoli-rostly-ceny-nejrychleji-v-praze

https://echo24.cz/a/SK4V4/merkelova-jasne-odmitla-radikalni-navrh-na-vyvlastneni-bytu

https://www.e15.cz/ceny-bytu/nemecky-boj-s-drahym-bydlenim-ulevit-se-ma-kupcum-nemovitosti-i-lidem-v-najmu-1363149