Vývoj investice na trzích

15.10.2019

Praxe nám přinesla 3 tabulky. Klienti se nás kolikrát ptají, jak je možné, že když trhy rostou, tak nemají u svých pravidelných investic výnos takový, jaký trhy přinesly. Stejně tak se setkáváme denně s otázkami typu: je lepší investovat pravidelně, nebo jednorázově? A tak jsme pro Vás připravili přehledné tabulky, které nám vysvětlí, kde je zakopaný pes.

Metodika

V tabulkách simulujeme vývoj trhu na 12 obdobích. V našem případě na vývoji roku. Ale upřímně, stejně tak to může sloužit jako vývoj na 12 letech. Je to jedno. Pravidelná platba klienta 10.000 kč tedy celkem vloženo 120.000, - / rok. Porovnávali jsme vývoj mezi pravidelnou a jednorázovou investicí.

Vytvořili jsme 3 nahodilá portfolia. Nevycházeli jsme z žádných hodnot vývoje trhů.

Portfolio 1 = rostoucí trh po celou dobu

Portfolio 2 = volatilní trh s rostoucí tendencí

Portfolio 3 = rychle klesající trh (recese) s následným růstem

Komentáře k jednotlivým portfoliím

Portfolio 1 = rostoucí trh po celou dobu

Toto může být portfolio posledních let. Fakticky stále rostoucí trh. Mnoho lidí si neuvědomuje, že při investování nakupuje určité podíly daného fondu, etf atd. Říká se jim podílové jednotky. A každá podílová jednotka má svou hodnotu podle toho, jak se vyvíjí trh. A pokud trh směřuje nahoru (býčí trh), tak logicky se zdražuje jedna jednotka. A opačně. To ovšem pro našeho investora znamená, že při své pravidelné investici na rostoucím trhu nakupuje stále dráž a dráž ... A to je krásně vidět níže v tabulce.

1.1.2020 klient nakoupil za 10.000,- s tím, že jednotka stála 100,-. Logicky tak nakoupil 100 podílů. Druhý měsíc trhy stouply a tak klient za stejných 10.000, - nakoupil již jen 98.04 podílů. Protože jednotka již stále 102 nikoliv 100 (růst o 2 %). Pokud by chtěl opět nakoupit 100 jednotek, musel by stejným poměrem zvýšit i svou pravidelnou platbu. A tak to jde stále dál a dál. Na konci investice je vidět, že trhy nám vydělali cca 24 % (z hodnoty 100 nám stoupli na hodnotu 124). Jenže náš klient nemá u pravidelné investice výnos 24 %, ale zhruba poloviční. Je to logické. Těch prvních 10.000, - má opravdu výnos 24 % = 12.433, -. Ale ty poslední peníze nám nevydělali fakticky nic. A to je ten důvod, proč nemůžete mít u pravidelné investice stejné výnosy, jako předvádí trh - zvyšující se cena nákupu. U jednorázové investice je efekt opačný. Tam skutečně klient dosáhl plného výnosu. Nakoupil jednorázově za hodnotu 100 a vlastní tedy 1200 jednotek, které se zhodnotili o daných 24% na finální hodnotu cca 149.000, -. Na rostoucím trhu tedy je tak jednorázová investice výnosnější.


Portfolio 2 = volatilní trh s rostoucí tendencí

Jednou jde trh nahoru, jednou dolu. Nijak dramaticky, ale volatilita je na pravidelné bázi, avšak trh má celkově rostoucí tendenci. Trhy se tedy vždy po kolísání vzpamatují a vzrostou. Jak je vidět, jednou nakoupím dráž a jednou levněji. Trhy mou investici také poznamenají. Trhy nakonec i přes volatilitu přinesly za sledované období výnos cca 12 %. Ten ale opět logicky nemám u pravidelné investice. Zde opět zafungovalo průměrování ceny nákupu. Výnos je tak stále menší oproti jednorázovému vkladu.


A jak to bude u třetího portfolia?

Portfolio 3 = rychle klesající trh (recese) s následným růstem

Představme si, že jsme začali investovat těsně před krizí. Např. v naší slavné krizi 2008. Trhy vždy mají tendenci velmi rychle klesat a postupně se zvedat. To jsme se pokusil vtisknout do posledního modelového portfolia. Kdy trhy propadli o cca 50 % za půl roku a poté se postupně zvedaly. Jak je vidět, zde je již situace trošku jiná. Tím, že nakupuji levněji, nakupuji více podílů. A v tabulce je krásně vidět, jak některé mé investice přinesli na konci velmi výrazný výnos. Na volatilním či krizovém roku jasně vítězí pravidelná investice nad jednorázovou.


Závěr?

Klienti se nás ptají, jaká je nejlepší obrana pro krizi? Zaparkovat peníze na účtu? Udělat odkup a načasovat trh? Problém je, že krizi většinou poznáte až když už jste v mínusu. A to nejhorší, co udělat by bylo: vybrat peníze a zrealizovat tak ztrátu. A krom toho, tím vlastně podporujete krizi. Čím více odkupujeme, tím více trhy padají. Myslíme si, že nejlepší obranou je disciplína klienta. Investovat pravidelně i jednorázově. Kdykoliv mám volné prostředky, posílám je na svůj cíl a na trhy. Tím ředím ceny nákupů. A co si budeme nalhávat, největší výnos Vám nepřinesou finanční trhy, ale to, že peníze odložíte a neutratíte. Takže disciplína, nečasovat trh, investovat pravidelně, jednorázově, zbytečně neriskovat. Tolik naše odpověď.

Trusts & Wealth Protection