Zdanění druhé a další nemovitosti?

03.12.2019

V našem newsletteru ze dne 22.10.2019 jsme se věnovali problematice znárodnění bytů, plošného zmrazení nájemného v nemovitostech. Ne ne, nebavíme se o zemích jako je Venezuela, Rusko, Čína nebo podobné. Bavíme se o Německu, Británii nebo znovu o České republice.

A tak jsme nyní opět v situaci, kdy chudí závidí bohatým a musíme přeci ty zlé a bohaté vykořisťovatele více zdanit. Pomysleme na naše chudé. Ve Velké Británii nás 12.12.2019 čekají volby. Pokud by vyhrál Jeremy Corbyn z Labouristické strany, chtěl by prosadit zrušení soukromých středních škol, zdanění firem z 19 % na 26 %, 45 % zdanění obyvatel s příjmy nad 80 tisíc liber/rok (cca 1/5 Británie) a nemluvě o jeho názorech o zestátnění. Prostě vše, po čem společnost touží.

A my v ČR? Ano, nedávno jsme přeci zavedli "solidární daň", která měla vyřešit sociální problémy. Ale asi máme málo bohatých, kteří do daně spadnou, a tak částka nestačí. A tak naši představitelé (nyní slovy pana guvernéra ČNB pana Jiřího Rusnoka) přichází s myšlenkou, že stát by měl více zdanit ty lidi, kteří vlastní více než jednu nemovitost. Resp. zvýšit daň z nemovitostí. Nemluvě o návrzích znárodnění bytů ze strany Zelených, slovy pana Filipa Hausknechta z jara letošního roku.

Vraťme se zpět k otevření debaty vyššího zdanění druhé a další nemovitosti. Již vidím nadšené obyvatele, kteří po babičce zdědí byt, který začnou pronajímat. Skvělé, rodině se finančně uleví, zvýší se jejich rodinné cash-flow, zabezpečí se více na důchod, více se zmírní možnost jejich chudoby. Navíc z uspořených peněz mohou podpořit i spotřebu (utrácení). Přesně to, co by měl funkční stát chtít. Avšak v rámci solidárnosti se sousedy budou muset odvádět vyšší daně. A to je jistě potěší. Mluvíme o tom, že v Praze a velkých městech není dostupné bydlení, a že je drahé. Avšak toto opatření by pravděpodobně ceny ještě více zvedlo. Nebo si myslíte, že by daňovou povinnost převedli majitelé nemovitostí na sebe? Už to vidím ... "Pane nájemníku, zvedli mě daně, ale nebojte, já vám nájemné nezvednu..." No anebo že by před zvýšením daňové zátěže vláda zastropovala výši nájemného?

Velkých a bohatých klientů se toto opatření nedotkne. Ti si klidně mohou založit svůj vlastní fond kvalifikovaných investorů (který má jiné, nižší zdanění), nebo si vymyslí jiné firemní, holdingové struktury a daňové optimalizace. Opatření by tak dopadlo nejvíce na střední třídu. Ostatně jako vždy. Bohatých se podobná opatření moc nedotknout, chudým to nevadí a střední vše odnesou.

Chápu stát, že chce vybírat od všech co nejvíce a participovat tak na podnikání a majetku občanů. Jen si říkám, jestli podobné nápady i z hlav západních států, které nezažili znárodnění, se nepouští do neprobádaných končin - znárodňovat byty, zmrazovat nájemné, zvyšovat daně z majetků. Asi máme krátkou paměť a v době 30. výročí svobody jsou podle nás tyto a podobné myšlenky za hranou.

Moc rádi bychom se mýlili.

A co Vy? Máte více bytů? Přijďte se k nám poradit, jak je spravovat. Rádi byste vymysleli strukturu Fondu Kvalifikovaných Investorů? Jsme Vám k dispozici.

Trusts & Wealth Protection

Chráníme Vaše bohatství

Zdroj: 

https://www.info.cz/nazory/kovar-jeremy-corbyn-muz-ze-ktereho-jde-strach-42519.html

https://www.lidovky.cz/domov/bytova-krize-resenim-je-vyvlastnovani-bytu-ceny-by-urcovali-urednici-navrhuje-zastupitel-za-zelene.A190212_184642_ln_domov_mber