Zlevní hypoteční úvěry a budou opět levné peníze?

25.03.2020


Z krize, recese se každý chce co nejrychleji dostat ven. Ale bohužel, kola ekonomiky jsou neúprosná. Nejde vše ze dne na den. Aby se opět roztočila kola ekonomiky, tak je nutné příliv kapitálu.

V USA to dělají tak, že FED pumpuje peníze přes nákupy firemních dluhopisů. A u nás v Evropě, resp. v ČR? Převáženě snížením úrokových sazeb na minimum. Tedy co nejvíce zlevnit úvěry, aby si klienti mohli u komerčních bank levně půjčit. Komplikace trošku nastává v tom, že oproti Americkému systému je ten náš takový "pomalejší", navíc v extrémně regulovaném prostředí. Tedy banky mají striktní politiku komu, a za jakých podmínek půjčovat. Takže kapitál se nedostane ke každému. A nemluvě o nějaké té marži, kterou si banky přihodí.

Neřešme nyní rozdíly mezi USA a Evropou. Signály se začínají objevovat = budou levné peníze. Tedy levné úvěry na úvěrech. A to jak pro fyzické, tak i pro právnické osoby. Toto období jsme tu měli od roku cca 2009 do roku 2016. Takže vlastně žádná novinka. Jen poslední 2 roky nám sazby trošku rostly (ale přiznejme si, ne o moc).

Takže co to pro nás znamená?

- dlouhodobě levný kapitál financování

- nízké úročení termínovaných a vkladových produktů

- nízké úročení firemních úvěrů

- levnější spotřebitelské / hypoteční úvěry

Já už se těším na dobu "po-krizovou". Co vy?

Trusts&Wealth Protection