Správa majetku & svěřenské fondy

Jak spravovat, uchovat a předat vybudovaný majetek?

Jak funguje svěřenský fond?

Svěřenský fond
je forma správy jakéhokoliv majetku (hmotného/nehmotného), která se vytvoří jeho vyčleněním z vlastnictví zakladatele. Tento účelově osamostatněný majetek se stává majetkem bez právní subjektivity, tzv. "bez vlastníka". Ač je těžké si to představit, svěřenský fond je pouze soubor majetku, který čistě formálně nikomu nepatří, avšak má svého správce.
Správce svěřenského fondu
má za úkol pečovat o majetek. Svěřenského správce si vybere zakladatel, nebo v některých případech jej může jmenovat i soud. Správce je povinen o majetek pečovat dle přání a požadavků zakladatele, ale zároveň s péči řádného hospodáře. Za své konání je také plně odpovědný.
Nárok na prospěch ze svěřenského fondu
čili plnění z tohoto majetku má však výhradně určený obmyšlený. Ten v souladu s konkrétními podmínkami svěřenského fondu, tzv. "statutu", pobírá užitky, příjmy či jiné plody tohoto svěřenského fondu, ale s jeho podstatou (majetkem) nemůže žádným způsobem nakládat. Díky tomuto je majetek chráněn a tím může i mezigeneračně naplňovat záměry zakladatele. Obmyšlený může být samozřejmě přímo určen (dcera např.) nebo obecně (určitá skupina osob).

Schéma svěřenského fondu

Schéma svěřenského fondu
Zajímá Vás téma svěřenských fondů?
Chcete se dozvědět více?
Napište nám
ZŮSTAŇME V KONTAKTU

ODBĚR NOVINEK

×

Přihlášení k odběru TWP newsletteru.

Odebírat novinky